Spotkanie "Rowerem przez świat" odbędzie się 17 kwietnia o godzinie 18:30. O sztuce i sensie podróżowania, wyrzeczeniach z tym związanych, poznawaniu świata z perspektywy dwóch kółek opowie Piotr Strzeżysz - laureat największych podróżniczych dokonań - Kolosów, autor książek podróżniczych, który od lat włóczy się z rowerem po świecie, łącząc pasję podróżowania z fotografią. Zwiedził już kilkadziesiąt krajów na pięciu kontynentach.
Trasę z Alaski do Patagonii Piotr próbował przejechać trzy razy. W 2011, po przepedałowaniu w zimowych warunkach ponad sześciu tysięcy kilometrów, podróż przerwał w Las Vegas. Drugi wyjazd, rozpoczęty w 2013 roku w Anchorage na Alasce, zakończył się w okolicach Portland złamaniem kolana. Wszystkie rzeczy, łącznie z rowerem, Piotr zostawił w garażu znajomych w Portland, a sam wrócił do Polski na leczenie. W maju 2014 roku, z nie do końca zrośniętym kolanem, podjął kolejną próbę dotarcia do Patagonii. Tym razem zaczął z miejsca, w którym przerwał podróż kilka miesięcy wcześniej. Jak zakończyła się trzecia podróż i o wszystkich perypetiach z nią związanych będzie można posłuchać na pokazie.
Piotr Strzeżysz za swoje rowerowe podróże został trzykrotnie wyróżniony prestiżową nagrodą podróżniczą Kolosy – w 2007 r. za przejazd rowerem przez Himalaje w trudnych, zimowych warunkach, bo przy temperaturach wynoszących nawet -30 stopni Celsjusza, rok później za wyprawę „Que te vaya bien!”, kiedy to w ciągu 9 tygodni w zimie samotnie przejechał na rowerze niemal 4000 km w Andach, pokonując prawie 40 km przewyższeń i dwukrotnie próbując wjechać na wulkan Aucanquilcha, w 2015 roku w kategorii „podróże” za wytrwałość w próbach odnalezienia życiowej prawdy w podróży i odwagę przyjmowania tego, co przyniesie droga. W 2011 r. jego blog podróżniczy „Rowerem przez Kordyliery –
www.onthebike.pl” został nominowany do nagrody Travellery.
W czasie spotkania w Pińczowie Piotr Strzeżysz opowie o swojej fascynacji włóczenia się po świecie rowerem, o potrzebie podróżowania "(...) nie po to, aby dotrzeć do celu, lecz aby dojechać jak najpóźniej, aby nie dojechać, o ile to możliwe, nigdy" (C. Magris). Poprzez zdjęcia i film postara się zarazić podobnym sposobem na życie.
Źródło: PSCK