Niedziela, 19 stycznia 2025 - Erwiny, Henryka, Mariusza

Pół wieku Politechniki Świętokrzyskiej A A A

Szkoła ta została przeniesiona głównie do Warszawy, tworząc trwałe więzy pod obecnie działającą Politechnikę Warszawską, a także do Krakowa w zakresie idei rozwoju wyższego szkolnictwa technicznego. Stąd Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica działająca ponad 100 lat czerpie tradycje i sięga do korzeni staszicowskich kieleckiej uczelni.

Po wielu latach w drugiej połowie XX wieku wróciła do regionu idea uruchomienia szkolnictwa wyższego. Początki tej koncepcji „przybyły” z pobliskiego Krakowa, gdyż na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku został zorganizowany w Kielcach punkt konsultacyjny Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechniki Krakowskiej, których nauczyciele akademiccy na czele z prof. Zbigniewem Engelem, dr h.c. Politechniki Świętokrzyskiej, włączyli się w proces tworzenia w Kielcach samodzielnej uczelni technicznej. Efektem tej działalności było utworzenie 3 czerwca 1965 roku Kielecko-Radomskiej Wyższej Szkoły Inżynierskiej oraz opracowanie koncepcji i przygotowanie dokumentacji na budowę kampusu uczelni na terenach wówczas poza centrum miasta. Kadrę akademicką tworzyli głównie pracownicy naukowo-dydaktyczni z Krakowa na czele z prof. Bronisławem Ślusarczykiem – pierwszym rektorem uczelni – i doc. Zdzisławem Trylskim, a także nauczyciele średnich szkół technicznych z Kielc i Ostrowca Świętokrzyskiego, którzy „szybko” zdobyli kwalifikacje akademickie, budując trwałe podstawy dydaktyczne nowej uczelni.
 
Drugim etapem rozwoju był napływ nauczycieli akademickich wywodzących się głównie z Politechniki Warszawskiej na czele z prof. Henrykiem Frąckiewiczem, drugim rektorem uczelni, a także prof. Janem Osieckim, dr h.c. Politechniki Świętokrzyskiej. Efektem tej „nowej fali” było utworzenie studiów magisterskich, zdobycie uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora nauk technicznych oraz nadanie uczelni w 1974 roku nowej nazwy Politechnika Świętokrzyska – nazwy, która do dnia dzisiejszego jest trwałym symbolem związku uczelni z regionem, jego historią i tradycją sięgającą początku chrześcijaństwa w Polsce związanych z umiejscowieniem Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.
 
Osiągnięcia Politechniki Świętokrzyskiej pozwalają stwierdzić, że w roku Jubileuszu pięćdziesięciu lat działalności uczelnia osiągnęła wysoką rangę i prestiż w regionie, kraju a nawet za granicą. Do tych osiągnięć należy zaliczyć między innymi:
  • okazały 22-hektarowy kampus zlokalizowany w centrum miasta, posiadający wszystkie obiekty i urządzenia całkowicie wyremontowane i nowo wybudowane;
  • 5 wydziałów, które posiadają łącznie siedem uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora nauk technicznych i trzy uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego;
  • dziesięć tysięcy studentów studiujących w systemie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym);
  • siedemdziesiąt trzy laboratoria na światowym poziomie, wyposażone w nowoczesne urządzenia pomiarowe i produkcyjne;
  • unikatowe kształcenie studentów w rzadko spotykanych specjalnościach inżynierskich: technologie laserowe i plazmowe, technika uzbrojenia, konserwacja obiektów zabytkowych, transport w oparciu o mobilne laboratoria, architektura w ścisłym powiązaniu z potrzebami regionu (praktyki inwentaryzacyjne obiektów zabytkowych, plenery malarskie, opracowania koncepcji architektonicznych przyszłych regionalnych inwestycji), wzornictwo przemysłowe w ujęciu inżynierskim;
  • kształcenie studentów na osiemnastu kierunkach studiów obejmujących cały obszar wiedzy technicznej, potrzebnych dla osiągnięcia rozwoju i postępu cywilizacyjnego;
Jubileuszowy Zjazd I Bal Absolwentów
 
W związku z jubileuszem 50-lecia działalności uczelni Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach organizuje jubileuszowy Zjazd i Bal Absolwentów, który odbędzie się w dniach 19-20 czerwca 2015 r. Do udziału zapraszamy wszystkich sbsolwentów Politechniki Świętokrzyskiej wraz z osobami towarzyszącymi.
 
Na stronie stowarzyszenia (www.stowarzyszenie.tu.kielce.pl) znajduje się internetowy formularz rejestracyjny (https://docs.google.com/forms/d/1fBk3pxqgaMFWXYtDhtILqOPICW3Z8Mb8Kv95TKBO_eE/viewform) oraz szczegóły dotyczące planowanego przedsięwzięcia.
 
Zachęcamy do wstąpienia w szeregi Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Świętokrzyskiej (deklaracja oraz szczegóły na stronie internetowej). Zapraszamy na nasz profil na facebook - (https://www.facebook.com/pages/Stowarzyszenie-Absolwent%C3%B3w-Politechniki-%C5%9Awi%C4%99tokrzyskiej/300849480105609?fref=ts).
 
W przypadku pytań prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem: +48 41 34 24 537 lub adresem e-mail: stowarzysznie@tu.kielce.pl.
 
 
Źródło: Politechnika Świętokrzyska

ZDJĘCIA

„Walentynkowy Weekend dla Zakochanych” z Katarzyną Pakosińską w WDK

Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach zaprasza 14 lutego na „Walentynkowy...

Filharmonia Świętokrzyska zaprasza na „Barwy romantyzmu”

W najbliższy piątek w Filharmonii Świętokrzyskiej będzie można posłuchać koncertu symfonicznego...

„Niedoparki” – premiera spektaklu w Teatrze „Kubuś”

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego zaprasza na pierwszą w nowym roku...

„Koncert z miłością w tle” – Walentynki z Zespołem Pieśni i Tańca „Kielce”

W sobotę, 15 lutego, w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbędzie się „Koncert z miłością w...

XIII Ogólnopolski Konkurs Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych „Kolęda Płynie z Wysokości…”

Gminny Ośrodek Kultury „Perła” w Nowinach organizuje XIII Ogólnopolski Konkurs Kolęd, Pastorałek...

Nie żyje znakomita świętokrzyska garncarka Elżbieta Klimczak

Zmarła Elżbieta Klimczak, wybitna garncarka z gminy Morawica. Była laureatką wielu konkursów...

Sylwester w Kielcach – wystąpi Baranovski

Baranovski będzie gwiazdą tegorocznego Sylwestra Miejskiego, który odbędzie się na kieleckim...

"O sole mio" – zajęcia z klasycznej emisji głosu w WDK

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach ma wyjątkową, unikatową ofertę dla pasjonatów śpiewania –...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 66 344 467
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności