Dzień Wolnej Sztuki organizowany jest od 2011 roku. Przez te cztery lata w ponad 50 muzeach w całej Polsce organizatorzy akcji przekonywali zwiedzających, że wchodząc do muzeum, warto postawić na jakość zwiedzania, nie na ilość. Przekonywali, że lepiej jest obejrzeć mniej obiektów, ale za to móc się nad nimi zastanowić.
Według badań goście muzeów statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. Dzieje się tak dlatego, że wchodząc do muzeum, czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł, które się w nim znajdują.
18 kwietnia 2015 roku o 12:00 poszczególne muzea na terenie całego kraju, w tym Muzeum Narodowe w Kielcach, przez godzinę będą przekazywać zwiedzającym ideę Wolnej Sztuki. Każde z nich wybierze pięć dzieł ze swoich kolekcji. Przy każdym będzie stała osoba zadająca uczestnikom Dnia Wolnej Sztuki pytania, motywująca ich do podjęcia refleksji i nabrania odwagi do samodzielnego szukania odpowiedzi. Jej celem będzie pokazanie, że obiekt muzealny może stać się źródłem inspiracji. Po zwiedzaniu uczestnicy zostaną zaproszeni na spotkanie, w czasie którego będą mogli porozmawiać o swoich wrażeniach.