W grudniu dobiega końca druga edycja Listów dla Ziemi. W ciągu dwóch lat w ramach akcji udało się zdziałać naprawdę wiele. Przede wszystkim nagłaśniano ważne ekologiczne kwestie: w 2013 roku zachęcano do segregowania odpadów i edukowano w temacie recyklingu, a w roku 2014 mówiono o paleniu śmieci w piecach domowych i wpływie tego procederu na zdrowie ludzi oraz środowisko. Organizowane były eventy w największych miastach w Polsce, a placówki z gmin, które włączyły się do akcji, realizowały szereg ekologicznych działań. W mediach pojawiły się setki informacji. Uczniowie z całego kraju pisali listy dla Ziemi, w których podejmowali problemy mające wpływ na naszą planetę.
W dwóch edycjach akcji wzięło udział:
• 670 samorządów
• 7 000 placówek oświatowych
• 800 tysięcy dzieci i młodzieży.
W ramach Listów dla Ziemi zrealizowano również trzy dodatkowe projekty: Dzień Czystego Powietrza, Ośmiokąt Edukacyjny i Ekologiczną Sztafetę Rowerową. Dzień Czystego Powietrza nagłaśnia problem palenia śmieci w piecach domowych i niskiej emisji. Celem Ośmiokąta jest edukacja ekologiczna w ciekawej formie. Nazwa projektu wzięła się od przestrzennej instalacji o wymiarach ok. 20 m2 i wysokości 2 metrów, na której zamontowanych zostało 8 posterów edukacyjnych. W ramach projektu Ekologiczna Sztafeta Rowerowa członkowi Fundacji wraz z przyjaciółmi od 8 do 23 na rowerach przemierzyli trasę od morza do źródeł Wisły, promując jazdę na dwóch kółkach i ograniczając emisję CO2.
– Sukces akcji nie byłby możliwy gdyby nie zaangażowanie i aktywność gmin, placówek oświatowych, nauczycieli i uczniów. Bardzo im za to dziękujemy. I mamy nadzieję, że Listy dla Ziemi 2015 okażą się jeszcze większym wydarzeniem – podsumowuje Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej Arka.