Bohaterowie tej historii wkraczają w dorosłość w 1980 roku. Ich ścieżki krzyżują się po raz pierwszy w grudniu kolejnego roku. To ostatnie pokolenie PRL-u i pierwsze pokolenie wolnej Polski. „Widok z dachu” to opowieść o ludziach, którym, dzięki transformacji, udało się osiągnąć sukces i o tych, których czas przemian pozbawił wszelkich złudzeń.
Spotkanie z autorem powieści, absolwentem I LO im. Stefana Żeromskiego w Kielcach z roku 1976, Sławomirem Rogowskim, odbędzie się 27 listopada o godzinie 18:00 w Domu Kultury „Zameczek” w Kielcach. Na spotkaniu będzie możliwość nabycia książki.
Sławomir Rogowski stworzył portret jednego pokolenia, w którym ukazał dwa oblicza Polski. W „Widoku z dachu” zamknął doświadczenia, również te bolesne, Polaków urodzonych w latach pięćdziesiątych. Beztroskie dni, absurdy rzeczywistości mieszają się tu z prawdziwą walką o honor i ojczyznę. To pokolenie żyjące nadziejami na zmianę, któremu rok 1989 roku, jak zwykło się uważać, dał nową szansę. Niektórym się udało, jednak wielu spotkało rozczarowanie. Czy bohaterom książki się powiodło? Czy wykorzystali swoją szansę?
W książce ważną rolę odgrywa Grochów, Wawrzyszew czy takie miejsca, jak Pałac Kultury i Nauki oraz akademik na Kicu. „Widok z dachu” to wędrówka przez Warszawę, której oblicze przez lata zmieniały przełomowe wydarzenia i transformacja. To w końcu opowieść o ludziach, którzy ukształtowali stolicę – jej mieszkańcach i tych, którzy szukali i szukają tu szansy na lepsze życie.
Sławomir Rogowski, rocznik '57, absolwent I LO im. Stefana Żeromskiego w Kielcach z roku 1976, producent filmowy, scenarzysta, autor słuchowisk radiowych. W swoim portfolio ma kilka festiwali, nagradzane filmy fabularne i seriale, które powstały pod jego nadzorem artystycznym i producenckim. Od dwunastu lat jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej. Jako pisarz debiutował w 2004 roku wydanym w Wydawnictwie Literackim zbiorem opowiadań „Zima stulecia”.
Źródło: Dom Kultury "Zameczek"