Oprócz zabawkowych przedmiotów chcemy, by ważną rolę w tej ekspozycji odegrali ludzie oraz ich wspomnienia. Wystawa ma być podziękowaniem dla darczyńców, przyjaciół i oczywiście wszystkich byłych pracowników muzeum. Na pierwszym planie zostaną przedstawione sentymentalne historie związane z poszczególnymi zabawkami. Te przedmioty są wielokrotnie świadkami ważnych chwil w życiu dzieci i czasem również dorosłych. Po latach zabawki działają jak klucz do zamkniętych w pamięci wspomnień. Pracownicy muzeum także mają własny sentyment do eksponatów, z którymi pracują. Wystawa zaprezentuje istotne dla nich emocjonalne uzasadnienia, dlaczego właśnie te obiekty trafią na ekspozycję.
Miś z doświadczeniem wojennym
Ciekawostki, nowo odkryte informacje, to co najmocniej utkwiło w pamięci pracownikom czy też samemu przeżyte historie są podstawą do tworzonych wyjątkowych opisów na jubileuszową wystawę. Na wyjątkowej ekspozycji znajdzie się m.in. miś który trafił do muzeum w 2013 roku razem z listem. Kiedy muzealnicy zobaczyli misia, największe wrażenie zrobił na nich rozpruty brzuch maskotki. Dopiero z listu wszyscy dowiedzieli się o tym, że zabawka była świadkiem dramatycznych historii. Wojenna zawierucha zmuszała rodzinę do ucieczek, wielokrotnych przeprowadzek i tułaczki. Majątek stanowiło to co można było nieść w rękach.
Mały chłopiec – właściciel misia sam dbał o zabawkę. Rozcięcie prawdopodobnie pochodzi z tego czasu - jak pisze po latach opiekun pluszowego przyjaciela - tam chyba było coś chowane, ale nie pamięta co.
Ta zabawka – świadek historii, jak wiele innych, ostatecznie znalazła się w Muzeum Zabawek i Zabawy, tu o takie właśnie przedmioty dbają muzealnicy by nic z ich wspomnień nie zostało zatarte. Muzeum kolekcjonuje nie tylko przedmioty, ale stara się też dokumentować emocjonalny związek człowieka z posiadanym przedmiotem.
Każda zabawka, ale również i ciekawa historia może trafić na ekspozycję – zapewniają pracownicy muzeum, zachęcając potencjalnych darczyńców do dzielenia się zabawkami i wspomnieniami.
Na jubileuszową wystawę zapraszamy w piątek, 5 grudnia, o godz. 17.00.
Źródło:
Muzeum Zabawek i Zabawy