Poniedziałek, 13 stycznia 2025 - Bogumiła, Bogumiły, Weroniki

Festiwal Wolność i Pokój A A A

PROGRAM:

11 listopada (wtorek) Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, ul. Sienkiewicza 23

godz. 18.00 MIŁOŚĆ, WIARA, NADZIEJA. Koncert pieśni Bułata Okudżawy w wykonaniu Anatola Borowika
godz. 20.30 GAŁĄZKA ROZMARYNU. NOCNE POLAKÓW ROZMOWY z udziałem Leszka Mazana – krakowskiego publicysty; Wojciecha Lubawskiego – autora książki "Małgorzata idzie na wojnę", prezydenta Kielc; Bogdana Białka – prezesa Stowarzyszenia im. Jana Karskiego oraz artystów kieleckich: Andrzeja Cempury, Mirosława Bielińskiego i Pawła Piotrowskiego.

Anatol Borowik – bard, muzyk, poeta. Wychowanek wrocławskiego kultowego Ośrodka Teatralnego „Kalambur” i wrocławskiego Teatru „Misterium”, laureat teatralnych festiwali studenckich lat 70. i 80., miłośnik i wykonawca pieśni Bułata Okudżawy. Do tej pory z programem pieśni Okudżawy: „Miłość, Wiara, Nadzieja” dał około 600 koncertów w całej Polsce oraz w Niemczech, Czechach, Słowacji, Austrii, Rosji. Zafascynowany twórczością Jacquesa Brela, Żanny Biczewskiej, Joan Baez, Leonarda Cohena, Jurija Kukina i Jaromira Nohavicy. Obywatel świata, ale zdecydowanie człowiek Kresów i Pogranicza Wschodniego jako kulturowego tygla narodów. Wydał płytę z 21 pieśniami Bułata Okudżawy. Laureat Wszechrosyjskiego i Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Bułata Okudżawy w Moskwie w 2011 i 2013 roku.

12 listopada (środa) godz. 18.00 Kielecki Instytut Kultury Dialogu im. Jana Karskiego, ul. Planty 7/9 (dawna Galeria Fotografii BWA)

PROJEKCJA polskiego filmu dokumentalnego z 1935 roku pt. „SZTANDAR WOLNOŚCI” w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego
„Sztandar wolności” to dokument o marszałku Józefie Piłsudskim i jego współpracownikach, w którym wykorzystano unikatowe materiały archiwalne – zdjęcia, fragmenty filmów, dokumenty, gazety, odezwy i mapy. Film, ilustrowany muzyką Jana Maklakiewicza, pokazuje, jak Polacy widzieli marszałka w latach 30., a także jakie konwencje stosowali dokumentaliści w montażu, dźwięku i komentarzach.

16 listopada (niedziela) Kielecki Instytut Kultury Dialogu im. Jana Karskiego, ul. Planty 7/9 (dawna Galeria Fotografii BWA)
godz. 17.00 „MIRIAM GUTERMAN W NASZYCH WSPOMNIENIACH”

Miriam Guterman zmarła w Izraelu 19 września 2014 roku, w wieku 93 lat. Była ostatnim świadkiem przebiegu całości zajść pogromu kieleckiego, do którego doszło 4 lipca 1946 roku. Urodziła się w Kielcach w 1921 roku. Przez całe dzieciństwo i młodość mieszkała w kamienicy przy ulicy Plany 7. Ocalała z Holocaustu dzięki odwadze i ogromnej trosce mieszkańców podkieleckich wsi. W 1945 roku powróciła do rodzinnego domu przy ul. Planty 7. Była w nim podczas pogromu. Przeżyła, ponieważ uratował ją dozorca kamienicy, Polak. Po tym wydarzeniu postanowiła opuścić Polskę, choć – jak sama przyznawała – uczyniła to z ciężkim sercem. Ponownie przyjechała do Polski na zaproszenie Stowarzyszenia im. Jana Karskiego (które odznaczyło ją medalem Femina Bona) dopiero w lipcu 2011 roku. Wzięła wtedy udział w obchodach 65. rocznicy pogromu.

godz.18.00 SPOTKANIE W DIALOGU z rabinem Stasem Wojciechowiczem (Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie)

Rabin Stas Wojciechowicz pochodzi z rodziny o polsko-żydowskich korzeniach. Na początku lat 90. wyjechał z rodzinnego Taszkientu na studia do Stanów Zjednoczonych. W 1995 roku rozpoczął studia w Hajfie. Podczas służby wojskowej wystąpił o przyjęcie na studia rabiniczne w reformowanym Hebrew Union Collage w Jerozolimie, które rozpoczął w 2001 roku. Smichę rabinacką Hebrew Union College otrzymał w roku 2006. Od 2007 roku Stas Wojciechowicz pracował jako rabin w progresywnej społeczności żydowskiej Shaarei Shalom w Sankt Petersburgu w Rosji. Od października 2010 pracuje jako reformowany rabin w Warszawie.

19 listopada (środa) godz. 18.00 Pallotyńskie Centrum Dialogu, Wychowania i Promocji w klasztorze na Karczówce

SPOTKANIE W DIALOGU z dominikaninem o. TOMASZEM DOSTATNIM.
„Papież Franciszek – dlaczego jest niezrozumiany w Polsce”

Tomasz Dostatni OP – dominikanin, publicysta, duszpasterz inteligencji, rekolekcjonista. Ukończył studia filozoficzne i teologiczne w Krakowie. Mieszkał w Pradze, gdzie pełnił funkcje mistrza nowicjatu i proboszcza. W latach 1995–2000 pełnił funkcję dyrektora Wydawnictwa „W drodze”. Jest autorem kilkudziesięciu programów telewizyjnych z cyklu „Rozmowy w drodze”. Publikuje także w prasie świeckiej i katolickiej. Tłumaczy z języka czeskiego. Prowadzi dominikańską Fundację Ponad Granicami im. św. Jacka Odrowąża w Lublinie. Z UMCS w Lublinie współorganizuje od kilku lat program Przekraczać mury; z Uniwersytetem Adama Mickiewicza cykl spotkań Europa, ale jaka?; w ramach Konfrontacji Teatralnych w Lublinie stały cykl Jak żyć? (spotkanie z filozofami). Zaangażowany jest w ruch ekumeniczny, dialog z innymi religiami oraz dialog społeczny. Związany jest z ruchem spotkań młodzieży „Lednica 2000”. W Polskiej Prowincji Dominikanów pełni funkcję promotora ekumenizmu.

Źródło: Stowarzyszenia im. Jana Karskiego

ZDJĘCIA

Festiwal Wolność i Pokój

"O sole mio" – zajęcia z klasycznej emisji głosu w WDK

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach ma wyjątkową, unikatową ofertę dla pasjonatów śpiewania –...

Potrzeba tysiąc statystów do filmu „Znak sprzeciwu”

Krakowska grupa Rafael Film poszukuje statystów do filmu „Znak sprzeciwu” przedstawiającego...

Dziecięca Estrada Folkloru

Wojewódzki Dom Kultury im. J. Piłsudskiego wraz ze Starostwem Powiatowym w Kielcach organizują...

"Integrująca Gala Tańca” w KTT

Kielecki Teatr Tańca zaprasza na "Integrującą Galę Tańca", która odbędzie się 11 stycznia o...

Sylwester w Kielcach – wystąpi Baranovski

Baranovski będzie gwiazdą tegorocznego Sylwestra Miejskiego, który odbędzie się na kieleckim...

20-lecie Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru im. Stefana Żeromskiego Loża 3 w Kielcach

Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru im. Stefana Żeromskiego Loża 3 w Kielcach obchodzi w tym roku...

XIII Ogólnopolski Konkurs Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych „Kolęda Płynie z Wysokości…”

Gminny Ośrodek Kultury „Perła” w Nowinach organizuje XIII Ogólnopolski Konkurs Kolęd, Pastorałek...

Sylwester pod gwiazdami w Sandomierzu

Urząd Miejski w Sandomierzu oraz Sandomierskie Centrum Kultury zapraszają na Sylwestra pod...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 66 239 151
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności