Uczestnik zabawy otrzymuje specjalną ulotkę z mapką, w której znajdują się zapisane wierszem wskazówki dotyczące trasy. Podążając nią, musi wykonać zadania i rozwiązać zagadki, które przybliżają go do odkrycia skarbu – skrzynki z pieczątką, poświadczającą, że rozwiązał quest. Łamigłówki są ściśle związane z danym miejscem, jego historią, kulturą czy topografią. Dzięki tej formie gry, turysta w ciekawy sposób poznaje dane miejsce, jego historię czy zabytki. Questing to zabawa dla wszystkich bez względu na wiek. Szlaki można przechodzić samemu lub wspólnie z rodziną czy przyjaciółmi.
Kultura Tatarów, tajemnice dinozaurów, tradycje żydowskich kupców, legendy z duchami w tle oraz wiele innych historii czekają na odkrycie przez turystów na terenie Lokalnej Grupy Działania „Krzemienny Krąg” – mówi Jarosław Kuba, prezes LGD „Krzemienny Krąg – Już niedługo dwadzieścia cztery questy z naszego regionu będzie można przechodzić za pomocą specjalnej aplikacji na smartfony. Powstaje ona w ramach największego w Polsce projektu, obejmującego swoim zasięgiem kilkadziesiąt gmin z pięciu województw: świętokrzyskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego, lubelskiego oraz warmińsko-mazurskiego.
„Questingowy projekt współpracy” realizuje pięć Lokalnych Grup Działania, a koordynatorem jest LGD „Krzemienny Krąg” z Bałtowa. W jego ramach oprócz aplikacji, powstanie czterdzieści osiem nowych questów, które uzupełnią dotychczasową ofertę turystyczną regionów. Questy z terenu LGD „Krzemienny Krąg” można pobrać ze strony www.questing.pl.