Koncert zatytułowany "Życie, jesteś chwilą" odbędzie się w sobotę, 25 października, o godz. 19.00 w kościele pw. Świętej Trójcy przy ul. Kościelnej. Wstęp wolny.
W programie muzyka klasyczna i gospel z wykorzystaniem instrumentu typowo kościelnego, czyli klasycznych kościelnych organów i prowadzącego głosu solowego. W wyniku takiego połączenia charakter koncertu wiąże ze sobą nie tylko różne elementy muzyczne, ale pozwala na medytację, a tym samym na głębsze przeżycie treści wokalno-muzycznej.
Duet zaprezentuje starachowickiej publiczności m.in. utwory:
- F. Caccini – Ave Maria
- C. Franck – Panis Angelicus
- J. S. Bach, Ch.Gounod – Ave Maria
- E. Goodine, choral by C. Cymbala – Praise You
- P. Bębenek - muz., św. Teresa od Dzieciątka Jezus
Ewa Uryga - polska wokalistka jazzowa, soulowa i gospel. Śpiewa od dzieciństwa, ukończyła studia w Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Należy do elity polskich wokalistek. Jej głos wyróżnia się rozległą skalą i wielką siłą. Śpiewa ekspresyjnie i sugestywnie. Koncertowała jako solistka m.in. z orkiestrą Jerzego Miliana, z zespołem Young Power, Kukla Band, Big Warsaw Band i amerykańskim chórem The Jackson Singers. Współpracowała m.in. z Włodzimierzem Nahornym, Markiem Bałatą, Lorą Szafran, Mieczysławem Szcześniakiem, Anną Marią Jopek. Zainteresowania wokalistki dużymi formami wokalno - instrumentalnymi zaowocowały występami w Oratorium Oświęcimskim i Oratorium Beskidzkim, pt. „Gość Oczekiwany” Janusza Kohuta, Oratorium Wielkanocnym, pt.: „Woła nas Pan” Włodzimierza Korcza oraz w „Missa Gospel’s” wspólnie z M. Bałatą, O. Szomańską, Spirituals Singers Band i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Wrocławskiej im. W. Lutosławskiego. Nagrała pięć albumów autorskich. Za jedną z najlepszych wokalistek uznały ją magazyny: "Jazz Forum" i "Twój Blues". Jest laureatką ogólnopolskich festiwali, m.in. „Opole 80” (w koncercie Debiuty III nagroda), II nagroda na Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlsham w Szwecji. Występowała na festiwalach jazzowych: Gdynia Summer Jazz Days, Warsaw Summer Jazz Days, Jazz Jamboree, Old Jazz Meeting, Jazz Fair oraz w musicalach "Chicago" i "Zorba" wystawionych w Teatrze Muzycznym w Gliwicach. W 2009 r. nagrała kolejną płytę pt. "Jedno spojrzenie" z udziałem Andrzeja Lamperta, Janusza Szroma, Zbigniewa Wodeckiego i orkiestry symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej. Obok dużych form wokalistkę fascynują wysublimowane w brzmieniu koncerty kameralne dla niewielkiego grona słuchaczy.
Robert Grudzień - solista Filharmonii Lubelskiej. Jeden z najchętniej zapraszanych artystów w Polsce, producent prestiżowych koncertów, spektakli i festiwali muzycznych. Ukończył studia Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Hochschule für Musik w Düsseldorfie. Kursy mistrzowskie odbył w Szwajcarii i Republice Czeskiej. Znany jest jako koncertujący organista. Od kilku lat czynnie udziela się jako pianista i klawesynista. Jego nazwisko wielokrotnie pojawia się w programach koncertowych obok najwybitniejszych artystów różnych dziedzin i specjalności. Występuje m. in. z: Teresą Żylis-Garą, Małgorzatą Walewską, Wiesławem Ochmanem, Markiem Torzewskim, Konstantym Andrzejem Kulką, Georgijem Agratina, Jerzym Zelnikiem, Olgierdem Łukaszewiczem, Grażyną Barszczewską. Współpracuje z Poznańskimi Słowikami, Jerzym Maksymiukiem, Krzysztofem Zanussim, Krzysztofem Pendereckim. Koncertował na najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych w Polsce, w całej Europie oraz na wielu kontynentach. Posiada nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne. W roku 2006 w Bazylice w Trzebnicy zrealizował nagranie dla Polskiego Radia z Chórem PR i z Krzysztofem Pendereckim. W 2008 roku Polskie Radio zrealizowało album „Wołyń 1943” z wykorzystaniem kompozycji Roberta Grudnia Misterium Dźwięku pamięci czerwca 1976 „Dolorosa” i „Człowiek”. Jego działalność artystyczna, organizacyjna i charytatywna przyniosła mu szereg nagród i wyróżnień, m. in.: w 2006 roku z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierza Michała Ujazdowskiego odebrał Medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W roku 2010 na zaproszenie Grażyny Torbickiej w ramach Festiwalu Dwa Brzegi promował płytę kompaktową FARNY nagraną w Kazimierzu Dolnym w kościele Farnym w duecie z Małgorzatą Walewską.
Źródło:
Starachowickie Centrum Kultury