Od dwudziestu ośmiu lat Zarząd Towarzystwa im. Stefana Żeromskiego w Kielcach we współpracy z Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, oddziałem Muzeum Narodowego w Kielcach. przyznaje Stypendia im. Andrzeja Radka.
Stypendia-nagrody imienia literackiej postaci z powieści „Syzyfowe prace” Stefana Żeromskiego przyznawane są młodzieży pochodzącej z wiosek i małych miasteczek województwa świętokrzyskiego, pragnącej się uczyć, pokonującej w związku z tym wiele przeszkód i trudności, cechującej się silną wolą i uporem.
Dzięki pomocy wielu osób udaje się wyrównywać szanse, nagradzać za wytrwałość, dostrzec wysiłki młodych, ambitnych uczniów, którzy czują, że nauka jest spełnieniem ich marzeń.
Tegoroczni Radkowie - 8 osób - to absolwenci gimnazjów, którzy kontynuują edukację w liceach, a także uczniowie szkół średnich. Stypendia tradycyjnie przyznawane są każdego roku w październiku, w miesiącu urodzin Stefana Żeromskiego.
Gala XXVIII edycji wręczenia Stypendiów im. Andrzeja Radka odbyła się w czwartek, 16 października, o godz. 12.00 w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Uroczystość ubarwiła występem 75. Kielecka Drużyna Harcerska z Bilczy. Stypendyści otrzymali również upominki w postaci książek od Świętokrzyskiego Towarzystwa Regionalnego w Zagnańsku.
Nagrodzeni
1. Przemysław Cebulski - mieszka w Borszowicach, jest uczniem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jędrzejowie /klasa III/, szczególnie uzdolniony z przedmiotów ścisłych: matematyki, chemii i fizyki. Średnia ocen 4.83. Uczestniczył w projekcie „Sukces z Politechniką Świętokrzyską”. Należy do Ochotniczej Straży Pożarnej, bierze udział w zawodach strażackich, pomaga społeczności lokalnej w sytuacjach kryzysowych.
2. Iwona Galasińska - mieszka w Węgleszynie - Debinie. Jest uczennicą I Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie /klasa II/. Średnia ocen - 5,1. Jest bardzo obowiązkowa o nienagannej postawie uczniowskiej. Do osiągnięć należy zaliczyć: etap centralny Konkursu Matematycznego PANGEA, udział w Konkursie Fizycznym LWIĄTKO, udział w Olimpiadzie Biologicznej, działa społecznie w „Dziele Pomocy Ojca Pio”.
3. Natalia Góra - mieszka w Adamowie, w gminie Brody. Jest uczennicą II Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach /klasa II/. Średnia ocen 4,8. Do osiągnięć należy zaliczyć: I miejsce w województwie w 37 Centralnych Zawodach „Sprawni jak żołnierze”, I miejsce w województwie w strzelaniu bronią sportową Kbks, I miejsce w powiatowych drużynowych zawodach lekkoatletycznych, II miejsce w finale wojewódzkim w sztafetowych biegach przełajowych. Wychowawczyni napisała, że jest pilna i sumienna w wykonywaniu obowiązków szkolnych. Bardzo dobre oceny ma z przedmiotów ścisłych.
4. Paweł Siadul - mieszka w miejscowości Skoki, gmina Mniów. Jest uczniem Technikum nr 1 w Kiecach, klasy III ze średnią ocen 4,4. Był laureatem I miejsca Konkursu Wiedzy o Wapnie odbywającym się pod patronatem ZPW Trzuskawica w roku szkolnym 2012/2013, zaś w roku 2013/2014 - II miejsca. Wychowawczyni pisze o nim: „Cechuje go skromność, wrażliwość i inteligencja, jest bardzo kreatywny, chętnie pomaga innym.
5. Adrianna Zubińska - mieszka w Suchedniowie. Jest absolwentką Gimnazjum w Suchedniowie i obecnie uczennicą I klasy w II Liceum Ogólnokształcącym w Kielcach. Średnia ocen 5,1, ma dyplom Wzorowego Ucznia za lata 2012, 2014. Była posłem na XVIII sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży (2012), brała udział w konkursie literackim „Miłość w mojej rodzinie” (2014), IV miejsce w Pucharze Polski HI-HOP „IDOL OPEN” (2014), w 2012 zajęła II miejsce na XI Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Tanecznych w Skarżysku, jest członkiem PCK, pracowała jako wolontariuszka na rzecz Przedszkola Samorządowego im. Jana Pawła II w Suchedniowie /przez okres 2 lat 240 godz./, w świątecznych zbiorkach żywności na rzecz potrzebujących. Jest także członkiem Związku Strzeleckiego „Strzelec”.
6. Wioletta Staszewska - mieszka w Suchedniowie. Jest absolwentką Gimnazjum w Suchedniowie, a obecnie uczennicą I Liceum Ogólnokształcącego w Skarżysku Kamiennej. Średnia ocen 4,9. Działa w Stowarzyszeniu Młodzieży Suchedniowa, której zadaniem jest pomoc innym /zbiórki żywności, festyny, zbiórki pieniężne/. Za swoją społeczną działalność została uhonorowana tytułem „II Wolontariusz Roku 2013” przyznanym przez Centrum Wolontariatu w Skarżysku - Kamiennej. Brała udział w kwestach WOŚP i Akcji Pola Nadziei. Pracuje także jako wolontariusz na rzecz Przedszkola Samorządowego im. Jana Pawła II w Suchedniowie, działała w Samorządzie Szkolnym w Gimnazjum. Interesuje się sportem, na co dzień Wiola jest zawodniczką MKS Orlicz w Suchedniowie, gdzie trenuje piłkę nożną. W uznaniu jej pracy społecznej i działalności szkolnej otrzymała w styczniu 2014 roku stypendium im. dr Witolda Poziomskiego przyznawane przez Suchedniowską Korporację Samorządową.
7. Martyna Domagała - mieszka w Dzierszynie, gmina Imielno. W roku szkolnym 2013/2014 była uczennicą Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jędrzejowie w klasie III ze średnią ocen 5,0. Jest uzdolniona z przedmiotów humanistycznych, ścisłych i zawodowych związanych z logistyką. Martyna jest zaangażowana w pracę jako wolontariuszka, jest dobra sportsmenka. Gra w piłkę nożną, siatkową, doskonale biega. Uczestniczyła w zajęciach pozalekcyjnych: w projektach „Sukces z Politechniką Świętokrzyską” oraz „Tragi Przyszłością Regionu”, gdzie zdobyła certyfikat z marketingu towarowego, treningu kreatywności oraz planowania i organizacji eventu. Już po raz trzeci otrzymała promocję z wyróżnieniem, a 27 czerwca 2014 roku odznaczona została Złotym Medalem Ucznia.
8. Kinga Zielińska - mieszka w miejscowości Węgrzynów w gminie Mniów. Jest uczennicą Zespołu Szkół Ekonomicznych, Technikum nr 5 w Kielcach. Średnia ocen 4,9. Kinga reprezentowała szkołę w Konkursach: Wiedzy o Kielcach, Konkursie Fotograficznym „Pola Nadziei”, „Wykorzystywanie funduszy europejskich na rozwój turystyki obszarów wiejskich - mit czy rzeczywistość”, „Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Turystyce”. Wychowawczyni klasy pisze o Kindze tak: „prezentuje wysoka kulturę osobistą w szkole i poza nią, okazuje szacunek innym, godnie zachowuje się w szkole, przykładnie spełnia wszystkie swoje obowiązki szkolne, samodzielnie rozwija swoje zainteresowania.
Źródło:
Muzeum Narodowe w Kielcach