Na koncert zapraszamy w piątek, 17 października o godz. 19.00 do Sali Koncertowej. Wystąpią dyrygent Kazimierz Kord oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej.
W programie:
E. Grieg I i II Suita Peer Gynt
L. van Beethoven VI Symfonia F-dur op. 68 Pastoralna
Rzadko się zdarza znalezienie w literaturze romantycznej utworu z czymś w rodzaju happy endu. Być może Henryk Ibsen uznał, że awanturnicze życie Peer Gynta, bohatera baśniowego poematu, było na tyle trudne i pełne niebezpieczeństw, że można sobie pozwolić na weselsze kolory zakończenia. Tak zresztą też jest w muzycznej wersji dramatu stworzonej przez Edwarda Griega, przy czym pamiętać należy, że kompozytor napisał muzykę do wybranych scen literackiego pierwowzoru. Nie zmienia to faktu, że zapatrzony w siebie, próżny i prostacki nordycki wieśniak w końcowej części II Suity przewartościowuje swoje życie, odnajdując sens w miłości Solvejgi.
Dramat Ibsena nie zyskał takiego uznania jak Suity Griega, które stały się jednym z najchętniej grywanych utworów przez orkiestry symfoniczne i jednym z najbardziej ulubionych przez publiczność.
Zapewne wielu naszych melomanów ucieszy fakt przypomnienia (obie Suity wykonywaliśmy w 2005 roku!) tej zachwycającej kompozycji pod dyrekcją Kazimierza Korda. Tak się składa, że Maestro ostatnio dyrygował u nas 1 X 2009 – na 40-lecie Uniwersytetu, wówczas Humanistyczno-Przyrodniczego. Dzisiaj poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej na koncercie organizowanym w ramach XIV Kieleckiego Festiwalu Nauki.
W drugiej części muzycznego wieczoru usłyszymy Symfonię Pastoralną Ludwiga van Beethovena, której genezę tak skomentował sam twórca: "Pozostawia się słuchaczowi odnalezienie sytuacji (...) Ktokolwiek ma jakieś pojęcie o życiu wiejskim, nie potrzebuje tytułów, by zrozumieć intencje kompozytora”. Co powiedziawszy, precyzyjnie ustalił nazwy wszystkich pięciu części, z jakich składa się utwór (Obudzenie się pogodnych uczuć po przybyciu na wieś, Scena nad strumieniem, Wesoła zabawa wieśniaków, Burza, Pieśń pastuszka – radosne i dziękczynne uczucia po burzy). Zrozumienie zrozumieniem, ale lepiej może nie polegać tak do końca na inwencji słuchacza?
Koncert – i tu niespodzianka! – poprzedzony zostanie krótkim wykładem pt. „Muzyka teatralna i jej funkcje”, przygotowanym przez mgra Andrzeja Kozieję – pracownika Zakładu Edukacji Polonistycznej Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Osoby związane z Uczelnią wiedzą, że rzecz będzie nie tylko zajmująca, ale i z humorem właściwym temu lubianemu przez studentów wykładowcy potraktowana. Dlatego śpieszyć się należy z wykupieniem miejsca (a apel ten kierujemy specjalnie do licealistów, polonistów, miłośników teatru oraz Peer Gynta), bowiem wieczór zapowiada się fascynująco.
Źródło:
Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga