Przędzenie lnu, tkanie, a także darcie pierza to były najważniejsze zajęcia na wsiach w okresie jesienno - zimowym. Podczas tych spotkań - nazywanych prządkami - także śpiewano, wróżono, a młodszym opowiadano historie wsi, jej mieszkańców, legendy i bajki. Po drugiej wojnie światowej (wraz z rozwojem technologii i produkcji przemysłowej) zwyczaj prządek zaczął zanikać, a wraz z nim międzypokoleniowy przekaz kultury tradycyjnej w jej aspekcie rękodzielnictwa, zwyczaju i obyczajowości, tradycji wspólnego śpiewu, ustnego przekazu historii.
Poprzez nowy projekt (pokazy i warsztaty) organizatorzy chcą zaktywizować i wykorzystać lokalny potencjał ludzki w procesie międzypokoleniowego przekazywania wiedzy na temat kultury tradycyjnej w jej naturalnym otoczeniu. Aktywne spotkania dzieci i młodzieży z zanikająca rękodzielniczą tradycją, reprezentowaną przez najstarszych mieszkańców wsi, mają służyć nie tylko jej ochronie, ale również rozwojowi. Ideą projektu jest zachęcenie młodego pokolenia do sięgania do źródeł i świadomego czerpania z nich, inspirowanie się nimi we współczesnej twórczości.
Program:
8 - 9 listopada
warsztaty tradycyjnych pieśni prządkowych, darcie pierza, przędzenie lnu i wełny na tradycyjnych przęślicach
15 - 16 listopada
warsztaty tradycyjnych pieśni prządkowych, warsztaty tkackie (tkanie na bardkach), warsztaty etnodesign'u.
Zajęcia poprowadzą mieszkanki wsi Scholasteria oraz pracownik Instytutu Design'u w Kielcach. Warsztaty odbędą się w drewnianej chałupie pod lasem w Ciekotach I (droga od kapliczki w stronę lasu bedzie oznakowana drogowskazem "Prządki"). Dojazd z Kielc autobusem lini miejskiej nr 10, kierunek Ciekoty. Jest możliwość noclegu w schronisku PTSM w Scholasterii.
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Korzenie. Więcej informacji na stronie www.facebook.com/events/1717315511827986/.