Obchody tygodnia co roku organizowane są przez American Library Association. Jest to święto wolności czytania, które ma na celu zwrócenie uwagi na zagadnienie wolności intelektualnej i niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą ograniczanie dostępu do informacji. Jest to sprzeciw wobec cenzury, zakazywania czytania treści uznanych przez kogoś za nieodpowiednie, wycofywania z tego powodu pewnych tytułów z bibliotek.
Tydzień Zakazanych Książek jest też okazją do zainteresowania ciekawymi przypadkami z historii literatury, zachęcenie do czytania, także książek, którym przypięto łatkę niepoprawności politycznej czy obyczajowej.
Wśród autorów zakazanych książek był Szekspir. "Wieczór trzech króli" Szekspira wykreślono z programu nauczania w New Hampshire ze względu na ukazywanie homoseksualizmu jako pozytywnego stylu życia. Na cenzurowanym znalazł się nawet Czerwony Kapturek, bo niósł wino w koszyczku, co nie spodobało się cenzurze w Kalifornii. "Lot nad kukułczym gniazdem" Kena Keseya był oskarżany o gloryfikowanie działalności przestępczej. W 1942 roku w III Rzeszy, kiedy ogłoszono doktrynę Narodowego Kościoła Rzeszy, próbowano wyeliminować wszelkie przejawy chrześcijaństwa. W związku z tym zakazano używania Biblii, którą miała zastąpić "Mein Kampf".
Zapraszamy do 27 września do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach na Tydzień Książek Zakazanych.