W ramach III Spotkań z Kinem o Żydowskich Wątkach odbędą się projekcje filmów, prelekcje i warsztaty. Motywem przewodnim tegorocznych Spotkań będzie dorobek filmu dokumentalnego o tematyce żydowskiej oraz wątek Żyda w „Panu Tadeuszu” z okazji 180-lecia wydania epopei narodowej. Projekcjom będą towarzyszyły warsztaty aktorskie oraz wykłady z zakresu literatury, chasydyzmu, sztuki filmowej.
Wydarzenie zaplanowano w dniach 5 - 7 października. Zajęcia poprowadzą aktorzy, filmoznawcy i nauczyciele uniwersyteccy. Wstęp na projekcje i warsztaty będzie bezpłatny, a cel imprezy - edukacyjny.
Chmielnickie Spotkania z Kinem są adresowane do uczniów z terenu gminy Chmielnik i zainteresowanych tą tematyką szkół z obszaru województwa świętokrzyskiego, a także studentów Wszechnicy Świętokrzyskiej i UJK.
Program
5 października (niedziela):
Blok otwarty – dla wszystkich zainteresowanych – OEM „Świętokrzyski Sztetl” (synagoga)
15.00 – 17.00 Spotkanie z reżyserem Mariuszem Malcem (reżyser m.in. „M jak miłość”) i projekcja jego dokumentu „Gancwol Fotograf”. Dyskusja o dokumentach autora (z m.in. wątkami żydowskimi) oraz o jego doświadczeniach w pracy nad serialami i in.
6 października (poniedziałek):
8.00 Msza św. w kościele Św. Trójcy – za ofiary II wojny światowej, w 72. rocznicę deportacji Żydów chmielnickich do obozu zagłady w Treblince
Blok dla młodzieży licealnej – Dom Kultury w Chmielniku
8.45 – 9.05 Postać Żyda w twórczości Adama Mickiewicza – Justyna Kołodziejczyk, nauczyciel akademicki UJK.
9.10 Projekcja „Pana Tadeusza” (145 min.) i spotkanie z gościem specjalnym – PIOTREM CYRWUSEM - aktorem Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, odtwórcą roli „Macieja Konewki” – dyskusja, zabawy aktorskie i in.
Blok dla uczniów gimnazjum – Dom Kultury w Chmielniku
12.00 – 12.30 PIOTR CYRWUS – zaczyna, m.in. o przygodzie aktorskiej w „Panu Tadeuszu” Andrzeja Wajdy
12.30 – 13.30 Projekcja fragmentów: wersji z 1928 r. oraz wybrane fragmenty „Pana Tadeusza” Andrzeja Wajdy, z koncertem Jankiela i rolą Piotra Cyrwusa (z Filmoteki Narodowej)
13.30 – 14.00/14.15 Minikonkurs na wybrany (zadany wcześniej uczniom) fragment koncertu Jankiela. Recytuje 4 -5 uczniów, rozstrzyga jury z Piotrem Cyrwusem na czele; nagrody.
7 października (wtorek):
Blok dla najmłodszych - uczniów szkół podstawowych – Dom Kultury
8.45 – 11.45 Przemek Krystian – Muzeum Zabawek i Zabawy; zabawy żydowskie dziecięce - omówienie, gry i działania interaktywne, ilustracja fragmentami filmu, np. „Polin”