Niedziela, 12 stycznia 2025 - Bernarda, Czesławy, Grety

Ekspozycja edukacyjna A A A

Tematyka historyczna w ludowej twórczości plastycznej pojawiła się w latach 60. XX wieku, głównie z inicjatywy organizatorów lokalnych i ogólnopolskich konkursów tematycznych. Podejmowali ją także, samorzutnie, artyści pokolenia wojennego.

Józef Firmanty (1913-1995) z Korytnicy, malował swoje obrazy ...by ocalić w ludzkiej pamięci dzieje rodzinnych stron. Przedstawiał na nich m.in. wojenne losy rodzinnej Korytnicy i okolicznych wsi, które znał z własnych przeżyć i obserwacji, relacji naocznych świadków, ale także z literatury. Tragiczne losy mieszkańców Michniowa poznał z opisu opublikowanego w broszurze „Michniów”, wydanej przez Okręgową Komisję Badania Zbrodni Hitlerowskich w Kielcach.

Kazimierz Rozin (1910-1992) z Sędziszowa, pracownik PKP zaczął malować w sześćdziesiątym roku życia (dla siebie i najbliższych) sielskie widoki, jakie oglądał z okien pociągów. Pod wpływem notatek prasowych, opisujących zbrodnie z okresu okupacji niemieckiej, namalował spontanicznie cykl ekspresyjnych obrazków wyrażających grozę opisywanych wydarzeń, m.in. Partyzanci przed rozstrzelaniem 17 sierpnia 1944 roku, czy Obóz koncentracyjny w Sobiborze. Niekiedy na ich odwrocie przyklejał wycinki z gazet, jakby na potwierdzenie, że to co przedstawia, zdarzyło się faktycznie.

Obraz Stanisława Bąka (1931-1986) z Bielin Ostatnia droga Majorka dokumentuje zdarzenie, jakie miało miejsce w jego rodzinnej wsi, wiosną 1942 r., znane autorowi (wówczas jedenastoletniemu chłopcu) z relacji furmana, który wiózł żandarmów i pojmanego w Radlinie Żyda Majorka na posterunek w Bielinach. Przez całą drogę trzymał w górze laskę z zatkniętą na niej jarmułką, co miało go uchronić przed śmiercią. Na miejscu został rozszarpany przez psy, a dla pewności dobito go strzałem z pistoletu.

Obrazy upamiętniające czas wojny i okupacji, a zwłaszcza los miejscowych Żydów, malował także Adam Czarnecki (1918-1997) z Pierzchnicy.

Znany rzeźbiarz Adam Zegadło (1910-1989) w czterech sugestywnych scenach przedstawił zagładę Michniowa, położonego w bliskim sąsiedztwie jego rodzinnej wsi, Krzyżki. Znał te wydarzenia z relacji naocznych świadków. Gdy w latach sześćdziesiątych zajął się rzeźbieniem ożyły wspomnienia i postanowił je zilustrować.

Józef Piłat (1900-1971) z Dębskiej Woli przed wojną rzeźbił wyłącznie świątki, a w okresie późniejszym, zachęcony przez organizatorów konkursów i kolekcjonerów, sceny historyczne. Rzeźby żołnierzy polskich i niemieckich z okresu II wojny światowej ustawiał zwykle na kilkustopniowych postumentach, na jakich wcześniej umieszczał „swoich świętych”.
Tematykę wojenną i okupacyjną podejmowali także ceramicy: Stanisław Seweryński (1903-1992) z Odrowąża, Stefan Sowiński (1921-1990) z Chałupek i jego córka Elżbieta Klimczak (ur. 1957) z Obic.

Ekspozycja będzie prezentowana od 13 września do 21 października 2014 roku w Pałacu Biskupów Krakowskich, oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach.


Źródło: MNKi

"O sole mio" – zajęcia z klasycznej emisji głosu w WDK

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach ma wyjątkową, unikatową ofertę dla pasjonatów śpiewania –...

Potrzeba tysiąc statystów do filmu „Znak sprzeciwu”

Krakowska grupa Rafael Film poszukuje statystów do filmu „Znak sprzeciwu” przedstawiającego...

Dziecięca Estrada Folkloru

Wojewódzki Dom Kultury im. J. Piłsudskiego wraz ze Starostwem Powiatowym w Kielcach organizują...

"Integrująca Gala Tańca” w KTT

Kielecki Teatr Tańca zaprasza na "Integrującą Galę Tańca", która odbędzie się 11 stycznia o...

Sylwester w Teatrze im. Stefana Żeromskiego

W Sylwestra w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach będzie można obejrzeć dwa spektakle:...

Sylwester w Kielcach – wystąpi Baranovski

Baranovski będzie gwiazdą tegorocznego Sylwestra Miejskiego, który odbędzie się na kieleckim...

20-lecie Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru im. Stefana Żeromskiego Loża 3 w Kielcach

Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru im. Stefana Żeromskiego Loża 3 w Kielcach obchodzi w tym roku...

XIII Ogólnopolski Konkurs Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych „Kolęda Płynie z Wysokości…”

Gminny Ośrodek Kultury „Perła” w Nowinach organizuje XIII Ogólnopolski Konkurs Kolęd, Pastorałek...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 66 215 032
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności