W Centrum Nauki da Vinci można zobaczyć unikatową wystawę zatytułowaną „Świat Leonarda da Vinci”, która do tej pory była pokazywana w Tokio, Nowym Jorku i Chicago. Ekspozycja składa się z kilkudziesięciu elementów. Najciekawsze z nich to stanowisko interaktywne Kodeks Atlantycki, na którym można zapoznać się z największym i najważniejszym Kodeksem Leonarda o maszynach. Jest także Kodeks o Lataniu przedstawiający studia mistrza nad lotem ptaków, które były niezbędne do skonstruowania maszyny latającej. Wystawa zawiera też reprodukcje projektów i obrazów Leonardo da Vinci.
Do Podzamcza zjechały marsjańskie roboty m.in. z Bangladeszu, Indii, Kolumbii i Egiptu. Polskę reprezentują dwa zespoły z Politechniki Świętokrzyskiej. Tego typu zawody po raz pierwszy zawitały do Europy. Organizatorem przedsięwzięcia jest Mars Society Polska. Do tej pory taka impreza odbywała się tylko w Stanach Zjednoczonych.
Zawodom towarzyszy piknik naukowo-technologiczny. Można tu zobaczyć najbardziej innowacyjne wynalazki, m.in. hybrydowe laptopy, smart-zegarki, laserowe klawiatury czy długopisy 3D, ale również drony latające, rakiety, roboty rozdające cukierki oraz symulator lotów. Goście orzybyli do Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim w dniach 5-7 września będą mogli wziąć udział w ciekawych eksperymentach naukowych. Dowiedzą się m.in., jak drukuje się w technologii 3D i zobaczą wybuchy na Słońcu.