Adam Czopek od ponad 25 lat jest pilnym obserwatorem życia muzycznego w Polsce i za granicą. Publikuje recenzje dotyczące głównie muzyki operowej w prasie ogólnopolskiej i periodykach muzycznych. Jest autorem wielu opracowań monograficznych zamieszczonych w programach i folderach teatrów operowych Poznania, Łodzi, Bytomia, Wrocławia.
Ma w dorobku publicystycznym wydaną w 2008 roku książkę „Polacy na wielkich operowych scenach świata” oraz wydaną rok później biografię „Krystyna Jamroz, wielka dama polskiej opery”. W końcówce 2013 roku ukazała się kolejna jego książka „Polacy w świecie wielkiej opery”. Wczesną wiosną 2014 roku została wydana jego druga książka o patronce buskiego festiwalu „Krystyna Jamroz, życie dla sceny”, której wydawcą jest Buskie Samorządowe Centrum Kultury. Bezpośrednio przed inauguracją XX Festiwalu im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju ukazał się album poświęcony dwudziestoletniej historii tego festiwalu. W tym samym czasie ukazała się nowa pozycja, „Świętokrzyskie soprany, tenory i basy” wydana przez oficynę „Scriptum”.
Zainteresowania operowe Adama Czopka w większości skupiają się na Giuseppe Verdim, Ryszardzie Wagnerze, Wolfgangu Amadeuszu Mozarcie. Z równym zainteresowaniem śledzi twórczość kompozytorów polskich. Szczególnie bliska jego zainteresowaniom pozostaje historia opery i jej wykonawców. Od czterech lat w miesięczniku „Muzyka21” prowadzi stały cykl „Legendy polskiej wokalistyki”. W tym samym miesięczniku prezentował szkice monograficzne wszystkich oper Verdiego i Wagnera. Aktualnie pracuje nad cyklem dotyczącym twórczości Vinzenco Belliniego.
Jest regularnie zapraszany, jako recenzent, na premiery w polskich teatrach operowych. Wielokrotnie miał okazję uczestniczyć w wydarzeniach Festiwalu Wagnerowskiego w Bayreuth oraz Salzburger Festspiele. Bywa również gościem teatrów operowych Wiednia, Berlina, Pragi, Budapesztu i Monachium. Swoje muzyczne zainteresowania realizuje także w kolekcjonerskiej pasji, której się poświęca od ponad ćwierćwiecza. Jego kolekcja plakatów liczy ponad tysiąc pięćset sztuk i jest zaliczana do największych zbiorów prywatnych w Europie. Z samych inscenizacji oper Verdiego ma ponad 800 plakatów, 1000 programów i około 6000 zdjęć. Twórczość Wagnera reprezentuje w jego zbiorach ponad 350 plakatów, 500 programów i około 2000 zdjęć. Bogate zbiory Adama Czopka wielokrotnie podziwiano na specjalnych wystawach organizowanych przez teatry operowe i muzyczne w Warszawie, Gdańsku, Bydgoszczy, Łodzi, Wrocławiu, Lublinie, Poznaniu, Bytomiu i Gliwicach oraz Festiwalu im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju i Festiwalu Chopinowskim w Antoninie. Aktualnie z Muzeum Teatralnym w Warszawie pracuje nad wystawą „Polscy artyści na amerykańskich scenach operowych”, w której wykorzystane zostaną w części zgromadzone przez niego zbiory (plakaty, programy i zdjęcia). W przypadku tej wystawy jest również współautorem opracowanego katalogu.
Na spotkanie w ramach cyklu Wieczór w Muzeum zapraszamy 10 września o godz. 18.00 do siedziby MHK przy ul. Leonarda w Kielcach.
Źródło:
Muzeum Historii Kielc