Dzięki wsparciu środków unijnych w ramach projektu realizowanego przez gminę Bieliny i Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów najbardziej rozpoznawalne miejsce w regionie zyskało pierwotne oblicze. U podnóża świętokrzyskiego klasztoru powstała także Osada Średniowieczna i infrastruktura turystyczna w Hucie Szklanej, zagroda chłopska w Kakoninie, schronisko młodzieżowe w Hucie Starej oraz centrum lokalnej aktywności w Bielinach.
7 września o godzinie 12.00 rozpoczną się uroczystości związane z poświęceniem i oddaniem do użytku odbudowanej wieży. Uroczystej mszy świętej przewodniczył będzie ks. arcybiskup Andrzej Dzięga - metropolita szczecińsko-kamieński. Oprawę muzyczną zapewni orkiestra reprezentacyjna Wojska Polskiego i chór reprezentacyjnego zespołu artystycznego Wojska Polskiego.
W dniach 6 i 7 września zapraszamy również do odwiedzenia w Hucie Szklanej mobilnego Muzeum Jana Pawła II. Wstęp jest bezpłatny. Ekspozycja przedstawiać będzie osobiste pamiątki po Ojcu Świętym wraz ze zdjęciami i filmami o jego życiu. Prezentowane pamiątki zostały przekazane przez: kardynała Stanisława Dziwisza, metropolitę krakowskiego, Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie oraz Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie i są to m.in.: brewiarz, którego Jan Paweł II używał do modlitwy, pióro, różaniec,buty, narty, krzyż pektoralny, sutanna, piuska papieska oraz zegar z prywatnej rezydencji w Castel Gandolfo.
Natomiast 13 września na Święty Krzyż trafi najstarszy zabytek polskiego piśmiennictwa – „Kazania Świętokrzyskie”. Ekspozycję kopii "Kazań Świętokrzyskich" będzie można oglądać od 14 września.
Szczegółowe informacje na www.bieliny.pl oraz www.swietykrzyz.pl.