Bitwa została stoczona pomiędzy partyzantami zgrupowania AL oraz siłami AK ze zgrupowania "Szarego" i oddziału "Chytrego" a kilkutysięczną formacją niemieckiego wojska i policji.
W ostatniej dekadzie września 1944 w rejonie Gruszki i Jóźwikowa skoncentrowały się kieleckie brygady partyzanckie AL. Siły partyzanckie liczyły ok. 1500 osób. 26 i 27 września partyzanci otrzymali zrzuty broni i amunicji. Rankiem 29 września Niemcy okrążyli zgrupowanie partyzanckie. Rozpoczęły się walki. Dowództwo nad całością sił partyzanckich objął mjr Henryk Połowniak. Po zajęciu Gruszki Niemcy uderzyli w kierunku północnym, gdzie zepchnięte zostały główne siły partyzanckie. Atak niemiecki został odparty. Również pozostałe oddziały partyzanckie, mimo silnego nacisku Niemców, utrzymały się aż do wieczora na zajmowanych pozycjach. W nocy zgrupowanie partyzanckie skutecznie zaatakowało Niemców i wyszło z okrążenia, kierując się na wschód do lasów koneckich i suchedniowskich.
W bitwie pod Gruszką zginęło ponad 200 Niemców, zniszczeniu uległo kilka czołgów i samochodów pancernych. Straty partyzantów to ok. 50 zabitych i ok. 70 rannych.
O bitwie przypomina pomnik stojący na skraju lasu, przy zachodnim krańcu wsi Gać oraz muzeum walk partyzanckich w Jóźwikowie. Z okazji 70. rocznicy bitwy pod Gruszką 28 września o godzinie 12.00 odbędą się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Po uroczystościach organizatorzy zapraszają wszystkich uczestników na tradycyjne spotkanie pokoleń i prezentacje artystyczne.
Odjazd autokarów z uczestnikami uroczystości odbędzie się o godzinie 10.30 spod gmachu Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach.