W tym roku "Chemar" obchodzi swój jubileusz - 60. rocznicę powstania. W 1951 roku Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego podjęło decyzję o utworzeniu przedsiębiorstwa pod nazwą "Zakłady Budowy Przewodów i Armatury w Budowie". We wrześniu 1954 roku rozpoczęła się produkcja rozruchowa. W założeniach i planach inwestycyjnych zakładano uruchomienie czterech podstawowych wydziałów: odlewni, kuźni, mechanicznego i rurowni. Po kilku latach działalności "Chemar" stał się krajowym liderem w produkcji przemysłowej armatury stalowej i staliwnej oraz liczącym się eksporterem. O początkach zakładu, jego historii i pracownikach opowiada książka Tadeusza Jóźwika "Chemar wpisany w historię - zadowolenia z przeszłości". Jak twierdzi sam autor, to nie tylko historia "Chemaru", ale także dzieje Kielc i kielczan.
Głównym zadaniem jednak, jakie postawił przed sobą autor, było zebranie w całość i napisanie dziejów "Chemaru". Czy jest to praca potrzebna? Tak. Jest potrzebna i to bardzo. Nie tylko dlatego, że "Chemar" był przez dziesiątki lat ważnym zakładem w mieście, ale także dlatego, że historia to nie tylko dzieje bitew i zmagań przywódców, ale także dzieje społeczno-gospodarcze, które często traktowane są jako margines rozważań, a które okazują się niezwykle ważne i potrzebne. Często dziś chcielibyśmy wiedzieć właśnie to, jak żyli ludzie sto lat temu, gdzie pracowali, ile kosztował chleb, a ile mięso czy flaszka wódki. - tak w przedmowie do książki pisze dr Marek Maciągowski.
Autor książki - Tadeusz Jóźwik jest rodowitym kielczaninem. Całe swoje życie związał z Kielcami. Jest absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W latach 1965-1998 pracował w "Chemarze". Jest autorem wielu publikacji w branżowych czasopismach technicznych.
Na promocję książki zapraszamy 3 września o godzinie 17.00 do Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.