Inauguracja festiwalu została połączona z wydarzeniem "Smaczne, dobre, bo Lubuskie", prezentującym kulinarny dorobek mieszkańców regionu. W ramach wydarzenia gospodarz festiwalu - Lubuski Zespół Pieśni i Tańca im. Ludwika Figasa oraz zespół Kalarrytes zaprezentują bogactwo polskiej i greckiej kultury ludowej podczas spaceru po zagrodach, zabaw i gier ludowych, pokazu instrumentów i degustacji potraw. Inauguracja festiwalu to także premiera nowego programu Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Wkupywanie do kawalerów”, prezentującego folklor spiski.
O godz. 19.00 w Lubuskim Teatrze odbywać się będą tradycyjnie koncerty zaproszonych zespołów. W tym roku na festiwalu zagoszczą:
- Albania ARTISTI ASSOCIATION
- Węgry BALASSI
- Turcja HOYAT
- Rumunia BALADA RAPSODIA
- Słowacja FURMANI
- Regionalny Zespół Pieśni i Tańca im. Tomasza Spychały /Dąbrówka Wlkp./
W tym roku festiwal będzie obecny także w Łagowie – od 24 do 27 sierpnia. O godz. 18.00 w amfiteatrze łagowskim odbędą się koncerty festiwalowe. 28 sierpnia zapraszamy także na łagowski Mały Koncert Galowy z udziałem wszystkich zaproszonych zespołów, natomiast główny Koncert Galowy odbędzie się 29.08 o godz. 19.00 w zielonogórskim amfiteatrze.
Równo 50 lat temu odbył się w Zielonej Górze I Międzynarodowy Festiwal Folkloru. To wówczas Lubuski Zespół Pieśni i Tańca im. Ludwika Figasa, do dziś gospodarz festiwalu – zaprosił trzy zespoły: z ówczesnej Czechosłowacji, Jugosławii i NRD. Kolejne edycje wzbogacały się systematycznie o uczestnictwo zespołów reprezentacyjnych kraje Europy, Azji, obu Ameryk, także Australii i Afryki. Zainicjowany w roku 1991 Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Folkloru, odtąd organizowany na przemian z festiwalem dla grup dorosłych, ma na celu zachowanie międzypokoleniowej więzi w przekazie światowego dziedzictwa kulturowej tradycji. Liczymy, że poprzez udział zespołów zagranicznych wzmocnimy tożsamość narodową młodych zielonogórzan oraz zachęcimy ich do poszukiwania własnych korzeni. Zielonogórskie spotkania kultur mają szczególną wartość i co roku są wyczekiwanym świętem folkloru. Od ponad pół wieku jest to miejsce dialogu, tolerancji i pielęgnowania obyczajów.
Na koncerty w Zielonej Górze jest wstęp wolny.