Pomysł i nazwa uroczystości zrodziły się w Towarzystwie Miłośników Ziemi Korczyńskiej, stowarzyszeniu działającym od 1994 r. na rzecz promocji, historii, kultury i rozwoju gminy Nowy Korczyn.
W tym roku festyn odbywał się już po raz 16 i rozpoczął się przy źródełku św. Kingi, zwanym Kunegundą, które słynie z cudownych właściwości i mocy uzdrawiających. Źródełko w Nowym Korczynie było centralnym miejscem kultu św. Kingi i właśnie przy nim gromadziły się pielgrzymki, a przybywali tu ludzie szczególnie chorzy na oczy lub febrę.
Historyczny korowód z książęcą parą i jej dworem - przy dźwiękach Orkiestry Dętej im. Króla Jana III Sobieskiego - w asyście księży, władz samorządowych gminy Nowy Korczyn, parafian i zaproszonych gości udał się do kościoła pod wezwaniem św. Stanisława, gdzie odprawiona została msza święta. W tym roku miała ona szczególnie uroczysty charakter, gdyż połączona była z parafialnym odpustem św. Kingi. Przed wejściem do kościoła, młodzież szkolna z Samorządowego Gimnazjum im. św. Kingi w Nowym Korczynie odegrała scenkę historyczną związaną z pobytem św. Kingi i jej małżonka - ks. Bolesława Wstydliwego - w Nowym Mieście Korczynie. Uroczystości odpustowe uświetniły pieśni wykonane przez Katarzynę i Aleksandrę Cerazy, a także scholę z Zespołu Szkół w Nowym Korczynie pod kierownictwem Radosława Kornasia i katechety Krzysztofa Błacha.
Po adoracji św. Kingi, orszak spod kościoła udał się ulicami Nowego Korczyna do muszli koncertowej przy stadionie "Wisły”. Tam młodzież z Samorządowego Gimnazjum w Nowym Korczynie kontynuowała przedstawienie z życia książęcej pary. W programie artystycznym zobaczyliśmy interaktywny ,,Bajkowy świat smerfów” oraz widowisko muzyczno-taneczne "Coco- Afro” w wykonaniu artystów śląskich. Wystąpili młodzi lokali artyści – wokalistki Katarzyna i Aleksandra Cerazy i akordeonista Patryk Pawlik. Wystąpił także Dziecięcy Zespół Śpiewaczy "Diamenty Powiśla” z Pacanowa oraz ludowy zespół „Korczynianie”.
Imprezie towarzyszyła wystawa prac regionalnych artystów przygotowana przez TMZK i GOK w Nowym Korczynie. Swoje prace udostępnili m.in. Jan Wielgus, Ryszard Wieczorek, Edward Wielgus, Marta Lira, Jan i Helena Wójtowiczowie, Maria Skrzypek, Anita Szwed, Urszula Kliś i Ada Siekierska. Ponadto oglądać można było wystawkę różnych rodzajów fasoli. Niespodziankę sprawiła wystawa "Świętokrzyska Biesiada Baby-Jagi" autorstwa Barbary i Tadeusza Buczyńskich. Niewątpliwą atrakcją dla dzieci były karuzele, zjeżdżalnie i wesołe miasteczko, a także stoiska z lodami i innymi smakołykami. Na zakończenie zagrał dla wszystkich zespół Index.
Uroczystość odbyła się w ramach projektu unijnego i dotacji z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich ,,Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Projekt współfinansowany ze Środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, poprzez Świętokrzyskie Biuro Rozwoju Regionu, którego pośrednikiem jest: Lokalna Grupa Działania G-5. Współfinansowały ją także władze samorządowe gminy Nowy Korczyn oraz powiatu buskiego.
Źródło:
Gminny Ośrodek Kultury w Nowym Korczynie