Środa, 20 listopada 2024 - Anatola, Edyty, Rafała

Wspomnienia dla R.N. A A A

Na ekspozycję składać się będą cykl obrazów i film. Celem projektu jest stworzenie dziesięciu autoportretów ilustrujących wspomnienia z wakacji. Szablonem, na którym namalowane są prace, jest zdjęcie – portret autorki z 2006 roku - wykonane przez bliskiego przyjaciela. Seria autoportretów rozrysowana została przez artystkę dziesięciokrotnie metodą kratka w kratkę. Pomimo podobieństwa każdy autoportret jest inny. Zmienny jak wspomnienia.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 18 lipca, o godz. 18.00. Zapraszamy do Muzeum Historii Kielc.

W 2006 roku Natalia Łakomska zapoczątkowała cykl obrazów, dziś znanych pod tytułem „Powrót do Maleńca”. Przyczynkiem do powstania serii prac był upominek, gest przyjaciela, który podarował autorce jej zdjęcie. Portret, który się na nim znajdował, stał się niejako lustrem, w którym artystka zaczęła się przeglądać. Rozrysowała go w wielokrotnym powiększeniu na dziesięciu płótnach. Widziała, że mimo ogromnego podobieństwa, jej prace nie są takie same, choć inni postrzegali je jak szereg identycznych portretów. Z czasem postanowiła wmalować w tła poszczególnych obrazów „kadry” ze swojego życia, by pokazać, że są różne. Powoli, przez następne lata, kolejne obrazy zyskiwały nowe oblicze, a w malarskim spojrzeniu autorki odbijały się coraz to nowe miejsca, sytuacje... Chciała tym samym niejako odwzajemnić podarunek i wpisać w swój portret te doświadczenia, który sprawiły jej wiele radości. Okazją do tego stały się kolejne powroty do Maleńca, który stał się małą letnią enklawą dla grupy artystów kieleckich, spędzających tam czas na pracy twórczej, zabawie i korzystaniu z plenerowych uroków.

W obrazach pojawiały się nowe wątki malenieckiego krajobrazu. Zmieniały się portrety, biegły lata, wreszcie lato zastąpiła wczesna wiosna 2014 roku, kiedy artystka wróciła do Maleńca, by stworzyć film, który wydaje się kończyć projekt. Przyjaźń, która zapoczątkowała serię obrazów zmieniała się przez ten czas, przejrzało się w niej być może zbyt wiele innych twarzy, które opowiedziały nowe, pasjonujące historie…

Lato zmieniało się w przedwiośnie, gdy Natalia Łakomska patrzyła na dobrze sobie znane okolice po raz kolejny. Czyje to jednak spojrzenie pojawia się na klatkach filmu, który oprowadza po budzącym się z zimowego snu Maleńcu? Czy to artystka stoi za kamerą? Czy znowu posłużyła się czyimś spojrzeniem? Dlaczego nie chce pokazać tego, co sama widzi? Przeciwnie, w kolejnym filmie staje przed obiektywem, jakby zdawała się mówić: „patrz”. Patrzę zatem. Autorka ulega metamorfozie, choć w zasadzie próbuje w ten sposób zatoczyć koło. Mistyczny nieco obraz postrzyżyn odsyła do początku tej historii. Natalia Łakomska w mocno uproszczonym graficznie obrazie ma w efekcie wyglądać tak, jak na fotografii, którą otrzymała wiele lat temu od przyjaciela. Czy to jednak możliwe? Czy, jak w przypadku jej pierwszych malarskich portretów, jest to tylko pozór, o którym ona sama wie lepiej niż inni…

Wiosną tego roku powstały dwa filmy uzupełniające w pewien sposób „maleniecką opowieść”. Obydwa, razem z obrazami, będą pokazywane na wystawie Natalii Łakomskiej w Muzeum Historii Kielc. Będzie to pierwszy i jedyny pokaz cyklu „Powrót do Maleńca” w całości. Po zakończeniu ekspozycji artystka planuje sprzedać wszystkie prace i pierwszy raz od kilka lat artystka nie planuje w tym roku powrotu do Maleńca. Wyjeżdża gdzie indziej, ciekawe w czyich oczach będzie się teraz przeglądać…

Natalia Łakomska urodziła się 14 sierpnia 1977 roku w Kielcach, gdzie ukończyła Liceum Plastyczne z tytułem technika dawnych technik malarskich i pozłotniczych. W 1997 roku rozpoczęła studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, na Wydziale Sztuk Pięknych, w pracowni prof. Mieczysława Wiśniewskiego. Obecnie rozpoczęła naukę na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach na studiach III stopnia. Od 2004 roku zajmuje się edukacją w instytucjach kultury. W Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach stworzyła projekty autorskie Spotkania ze sztuką i Artee - esencja młodej sztuki w Polsce. Od 2010 roku pracuje w Muzeum Narodowym w Kielcach, zajmując się upowszechnianiem wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego i kształtowaniem wrażliwości odbiorcy.

Wystawy indywidualne :
2013 - Punkt widzenia, Galeria TDK w Tarnobrzegu
2013 - Trzy spojrzenia, Galeria Gil na Politechnice w Krakowie
2013 - Korozja, Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach
2013 - Tolerancja, Galeria ZPAP w Kielcach
2006 - Byt NIE bytu, Baza Zbożowa w Kielcach
2003 - Ryta, Hala Marinotexu w Toruniu


Źródło:
Muzeum Historii Kielc

PLIKI

Konkurs „Ach, świętokrzyskie czaruje” rozstrzygnięty

Poznaliśmy laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Ach, świętokrzyskie czaruje”. W...

I Świętokrzyski Jarmark Bożonarodzeniowy w Kielcach

Stoiska ze świątecznymi ozdobami, degustacje potraw regionalnych, występy artystyczne, zabawy i...

Europejski Dzień Kina Artystycznego 2024 w kinie Fenomen

Kino Fenomen działające w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach zaprasza do wspólnego świętowania...

Muzeum Historii Kielc zaprasza

19 listopada Muzeum Historii Kielc wzbogaci swoje zbiory o pamiątkowe przedmioty pochodzące z...

Listopadowa giełda kolekcjonerska w WDK

W najbliższą sobotę – 9 listopada – w godz. 7.00–13.00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach...

„Kim tak naprawdę jesteśmy?” – „Matrioszka” w Kieleckim Teatrze Tańca

W sobotę, 19 października na Małej Scenie Kieleckiego Teatru Tańca odbyła się premiera spektaklu...

Zmiana warty w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

Michał Kotański odchodzi z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Stanowisko dyrektora będzie...

Narodowe Święto Niepodległości w WDK – koncert patriotyczny "Niepodległe piosenki"

11 listopada w sali Teatralnej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach wystąpi Warszawska Orkiestra...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 65 370 549
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności