Cóż jeszcze można dodać do tej charakterystyki? Preludiami zachwycał się Liszt, twierdził, iż „wprowadzają duszę w złote sny”. Sam Chopin natomiast mówił, że powstały „w dziwnym miejscu”, mając na myśli nie tyle samą Majorkę, ile samotną celę klasztorną, umiejscowioną „między skałami a morzem”. Z kolei Schumann określił swoje Sceny… jako „krótkie, tkliwe i szczęśliwe”. Jednym słowem romantyzm w pełnej krasie, w sam raz na letni, wtorkowy wieczór.
W koncercie wystąpią goście z Francji, panowie Bourdoncle: Michel – ojciec, którego znają największe sale koncertowe świata, obecnie profesor fortepianu w Konserwatorium Darius Milhaude w Aix-en-Provence, i zaledwie 16-letni Nicolas – syn, mimo to już student Konserwatorium Paryskiego.
NICOLAS BOURDONCLE urodził się w Aix-en-Provence w 1998 roku. Naukę gry na fortepianie rozpoczyna ze swoim ojcem, Michelem Bourdoncle, później dołącza do jego klasy w Konserwatorium w Aix-en-Provence w 2005 roku. Edukację kontynuował pod kierunkiem Erika Berchota w Konserwatorium Pierre Barbizet w Marsylii. Regularnie uczęszczał na Master-Class z: Berbadem Flavigny, Danielem Wayenbergiem, Dominique Marlet, Calos Roque Alsina, Dangiem Thaï Son, Frédéric Aguessy, Jean-Marc Luisada, Konstantin Lifshitz, Vladimir Viardo. Zadebiutował w Odessie w 2009 roku z orkiestrą Filharmonii Odesskiej. Do tej pory wystąpił w około dwudziestu koncertach jako solista z towarzyszeniem orkiestry, brał również udział w wielu recitalach. W 2012 roku wygrał trzecią nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hanoï (Wietnam). Obecnie jest studentem Konserwatorium Paryskiego w klasie Rogera Muraro i Isabelli Dubuis.
MICHEL BOURDONCLE – po ukończeniu nauki w Konserwatorium im. Dariusa Milhauda w Aix-en- Provence rozpoczął studia w Narodowym Wyższym Konserwatorium Muzyki i Tańca w Paryżu (Konserwatorium Paryskie) w klasach Geneviève Joy, Jean Hubeau, Christian Ivaldi i Dominique Merlet. W 1984 roku zdobywa Grand Prix podczas Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Acanthes pod przewodnictwem Iannisa Xenakisa. Otrzymane w roku 1986 stypendium pozwala mu na wyjazd i studia w Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie. W tym samym roku zostaje laureatem I Konkursu Franza Liszta w Utrechcie. Prowadzi aktywną karierę pianisty koncertującego, występuje na największych scenach świata : Carnegie Hall w Nowym Jorku, Sala de São Paulo, Teatr Miejski w Rio de Janeiro, Duża Sala w Konserwatorium Moskiewskim, Pałac Zimowy w Sankt Petersburgu, Sala Verdi w Mediolanie,Weinbrenner Saal w Baden-Baden, Teatro Real w Madrycie, itd. Swoje dzieła zadedykowali mu tacy kompozytorzy, jak: Carlos Roqué Alsina, Nicolas Bacri, Tristan Patrice Challulau. Na koncie artystycznym ma nagrania płytowe, uczestniczył także w licznych programach radiowych oraz telewizyjnych. W latach 1981-91 roku był akompaniatorem w Konserwatorium Paryskim. Od 1987 roku jest profesorem fortepianu w Konserwatorium Darius Milhaude w Aix-en-Provence. Prowadził klasy mistrzowskie w wielu krajach. Jest założycielem i dyrektorem artystycznym Festiwalu, Akademii oraz Międzynarodowego Konkursu Nocy Pianistycznych.
Filharmonia Świętokrzyska zaprasza 8 lipca o godzinie 18.30.
Tekst: Urszula Sokołowska - FŚ