Jest to autorski projekt dokumentalny Piotra Wójcika i Justyny Pobiedzińskiej, który stawia pytania o to, do czego doprowadziła nas, Polaków Anno Domini 2014, wolność odzyskana w 1989 roku i jak my tę wolność rozumiemy? Podmiotem projektu jest definiowanie wolności – fundamentalnego postulatu opozycji demokratycznej i ruchu „Solidarność”, a w szerszej perspektywie historycznej – idei, która przez kilka pokoleń przyświecała walczącym o niepodległość Polski. W ramach projektu powstała galeria portretów mieszkańców Polski: z różnych środowisk, zawodów, o różnej pozycji społecznej i materialnej; mieszkańców wsi, miasteczek i aglomeracji miejskich. Znajdziemy w tej galerii zarówno żołnierza AK, który pamięta walkę o wolność Polski od 1939 roku, jak i osobę urodzoną po 1989 roku, a więc "wolną od urodzenia"; robotnika zlikwidowanej Stoczni w Gdańsku i działacza opozycji demokratycznej pełniącego dziś funkcje państwowe; homoseksualistę i katolickiego duchownego; przedstawiciela ruchu squatersów kontestującego neoliberalny system ekonomiczny, a także tzw. zwykłych ludzi: rolnika, urzędniczkę, studenta... Każda fotografia będzie opatrzona krótką biografią przedstawionej osoby oraz jej wypowiedzią na temat wolności, którą można traktować jako życiowe credo albo refleksję, a także wspomnienie wydarzeń 1989 roku.
Przeszło 25 miast w całej Polsce, 4000 kilometrów, 3 miesiące podróży, tysiące uczestników i setki różnych historii. W taki właśnie sposób Fundacja Picture Doc oraz Inicjatywa Razem ’89 planuje uczcić 25-lecie odzyskania wolności w naszym kraju.
Projekt składa się z dwóch etapów. W pierwszym nazwanym Polskie Wolności Piotr Wójcik – pomysłodawca i koordynator merytoryczny - przygotował wystawę składającą się z portretów Polaków ich historii i osobistych definicji wolności. Każdy został zapytany o to czym dla niego jest wolność?
Druga odsłona projektu polega na podróży od czerwca do sierpnia wystawy Polskie Wolności po przeszło 25 miastach Polski. Ekspozycji będzie towarzyszyć miasteczko namiotowe, które na czas pobytu w danym mieście stanie się kulturalną wyspą mieszczącą w sobie wszystko, co związane jest z przemianami roku 1989. Każdy członek lokalnej społeczności będzie mógł w atrakcyjnej, dowolnej formie, sporządzić swój manifest wolności oraz zostawić świadectwo tego, jak przeżył ostatnie 25 lat. Przygotowane na specjalne zamówienie namioty, pozostaną przez 2-3 dni w każdym z miast, miasteczek, wsi. Wśród dyskusji, pokazów filmowych w kinie plenerowym, spotkań z lokalnymi opozycjonistami okresu PRL, koncertów, gier i zabaw dla najmłodszych itp., zorganizujemy miejsce spotkań (w postaci studia foto-wideo), gdzie będziemy rejestrowali wypowiedzi Polaków związane z ich aktualnym postrzeganiem wolności. Tam też ma trafić wystawa Polskie Wolności oraz relacja z trasy Kontenera Wolności.
Wydarzenie odbywa się w ramach projektu Polskie Wolności, którego organizatorem są Fundacja Picture DOC, Razem '89, Dom Spotkań z Historią, Narodowe Centrum Kultury, Fundacja Kino Polska, Cyfrowe Repozytorium Filmowe i Kino Polska. Patroni medialni Gazeta Wyborcza, Tok FM, Gazeta.pl Dialog Pheniben. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Kielc Wojciech Lubawski.
Do tej pory projekt odwiedził Warszawę, Poznań, Płock, Oświęcim, Bodzanów, Grodzisk Mazowiecki i Rzeszów. Projekt finansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, Orange i Pelion SA. Relacje fotograficzne z wydarzeń znajdują się na stronie www.polskiewolnosci.pl.
Stowarzyszenie im. Jana Karskiego zaprasza do odwiedzenia Kontenera Wolności, który w dniach 5 i 6 lipca stanie na Placu Artystów w Kielcach. W programie m.in. fotograficzno-dokumentalna akcja społeczna, otwarcie wystawy Piotra Wójcika i Justyny Pobiedzińskiej Polskie Wolności, projekcja filmu Anny Ferens „Punkt oparcia”, gry planszowe i konkursy oraz pokaz fotografii z miast, które odwiedził Kontener Wolności.
Źródło:
Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w Kielcach