Tanga, walce, pieśni i piosenki oraz utwory instrumentalne – oto co zaprezentuje włoski zespół THE ARABAFENICE, który niczym mityczny ptak (nazwa zespołu oznacza feniksa, symbol słońca), spalać się będzie na estradzie Filharmonii Świętokrzyskiej w płomieniach zmysłowych rytmów. Utwory C. Saint-Saënsa, G. Verdiego, I. Albeniza, C. Chaminade, A. Piazzolli, J. Straussa, J. Benedicta i innych wypełnią program koncertu. Doskonała muzyka na letni, niedzielny wieczór.
ZESPÓŁ THE ARABAFENICE został założony w latach dziewięćdziesiątych. Tworzą go: Pierluigi Camicia (fortepian) oraz Francesco Girardi (flet|), profesorowie Konserwatorium w Bari. Nazwa zespołu oznacza feniksa – symbol odrodzenia, ale i nieustannych przemian; innymi słowy – swego rodzaju nieuchwytność. Przez lata w składzie zespołu pojawiali się różni instrumentaliści (od kontrabasistów, perkusistów po wokalistów), dlatego też repertuar zespołu jest bardzo szeroki – od jazzu po muzykę kameralną. W obecnym składzie znajduje się również sopranistka Angelica Girardi. Muzycy skupiają się na wykonywaniu utworów z przełomu XIX i XX wieku obejmujących dzieła romantycznych i impresjonistycznych autorów.
ANGELICA GIRARDI studiowała w Konserwatorium w Bari, które ukończyła z trzema dyplomami: ze śpiewu, fortepianu oraz wokalnej muzyki kameralnej. Następnie studiowała pod kierunkiem Amelii Felle. Brała udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich artystów jak: Michael Aspinall, Katia Ricciarelli, Vittorio Terranova. W 2002 uczęszczała do letniej szkoły belcanta w Dordrechcie (Holandia). Zadebiutowała w 2008 rolą Rosy w operze Don Bucefalo A. Cagnoniego podczas Valle d’Itria International Festival we Wloszech. Jej repertuar obejmuje zarówno dzieła solowe, jak i kameralne. Angelica regularnie występuje z towarzyszeniem różnych zespołów w całej Europie. Obecnie mieszka w Londynie, zajmuje się nauczaniem.
FRANCESCO GIRARDI uzyskał dyplom w klasie fletu w Konserwatorium w Bari w 1975 roku. W tym samym czasie został nauczycielem w tej uczelni. Wykształcenie uzupełniał podczas kursów mistrzowskich u takich uznanych współczesnych flecistów, jak: A. Marion, A. Nicolet, P. L. Graf. Nagrywał dla Italian State TV (RAI). W latach 1976-1991 pracował w Orkiestrze Symfonicznej w Bari pod kierunkiem znanych dyrygentów: Rota, Oren, Ferro, Franci, Gusella, Friedeman, Delman, Neuhold, Giovaninetti, Martinotti, Marvulli, Previtali, Prost, Berio, Rossi. Pracował także w Orkiestrze Symfonicznej Petruzelli, koncertując we Włoszech oraz za granicą. Posiada szeroki repertuar, który obejmuje również dzieła współczesne, specjalnie jemu dedykowane. W ostatnich 30 latach jest bardzo aktywnym solistą oraz kameralistą, koncertuje we Włoszech, Austrii, Francji, Szwajcarii, Norwegii, a także Hiszpanii.
PIERLUIGI CAMICIA naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. Studiował w Konserwatorium w Bari u wybitnego profesora Nino Roty. W 1962, jako dziesięciolatek, zdobył pierwszą nagrodę w prestiżowym konkursie ENAL w La Spezii. W wieku dwudziestu jeden lat wygrał konkurs fortepianowy we Włoszech Città di Treviso, zdobył również wiele nagród na konkursach im. Busoniego i Chopina. Na swoim koncie ma koncerty z orkiestrami prowadzonymi m.in. przez: Gabriele Ferro, Samuela Friedmanna, Waltera Proosta w najważniejszych ośrodkach muzycznych we Włoszech. Artysta często występuje również jako muzyk kameralista. W 1982 roku nawiązał współpracę z wiolonczelistą Michaelem Flaksmanem, z którym nagrał płytę z muzyką Gabriela Fauré. Duet ten pojawia się na wielu festiwalach w Europie i Stanach Zjednoczonych. Artysta był dyrektorem Tito Schipa State Conservatory of Music w Lecce (Włochy) oraz dyrektorem artystycznym zespołu Camerata Musicale Salentina. Prowadzi kursy mistrzowskie w zakresie gry na fortepianie oraz muzyki kameralnej w wielu krajach Europy (Włochy, Niemcy, Chorwacja, Francja) oraz w USA (Cleveland, Salt Lake City, Fresno, Arlington). Nagrywał dla takich wytwórni jak Bongiovanni, Abegg i Quintieri.
Na koncert zapraszamy 6 lipca o godzinie 18.30 do Filharmonii Świętokrzyskiej.
Tekst: Urszula Sokołowska - FŚ