Sobota, 11 stycznia 2025 - Feliksa, Honoraty, Marty

Przeboje na lato A A A

Tanga, walce, pieśni i piosenki oraz utwory instrumentalne – oto co zaprezentuje włoski zespół THE ARABAFENICE, który niczym mityczny ptak (nazwa zespołu oznacza feniksa, symbol słońca), spalać się będzie na estradzie Filharmonii Świętokrzyskiej w płomieniach zmysłowych rytmów. Utwory C. Saint-Saënsa, G. Verdiego, I. Albeniza, C. Chaminade, A. Piazzolli, J. Straussa, J. Benedicta i innych wypełnią program koncertu. Doskonała muzyka na letni, niedzielny wieczór.

ZESPÓŁ THE ARABAFENICE został założony w latach dziewięćdziesiątych. Tworzą go: Pierluigi Camicia (fortepian) oraz Francesco Girardi (flet|), profesorowie Konserwatorium w Bari. Nazwa zespołu oznacza feniksa – symbol odrodzenia, ale i nieustannych przemian; innymi słowy – swego rodzaju nieuchwytność. Przez lata w składzie zespołu pojawiali się różni instrumentaliści (od kontrabasistów, perkusistów po wokalistów), dlatego też repertuar zespołu jest bardzo szeroki – od jazzu po muzykę kameralną. W obecnym składzie znajduje się również sopranistka Angelica Girardi. Muzycy skupiają się na wykonywaniu utworów z przełomu XIX i XX wieku obejmujących dzieła romantycznych i impresjonistycznych autorów.

ANGELICA GIRARDI studiowała w Konserwatorium w Bari, które ukończyła z trzema dyplomami: ze śpiewu, fortepianu oraz wokalnej muzyki kameralnej. Następnie studiowała pod kierunkiem Amelii Felle. Brała udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich artystów jak: Michael Aspinall, Katia Ricciarelli, Vittorio Terranova. W 2002 uczęszczała do letniej szkoły belcanta w Dordrechcie (Holandia). Zadebiutowała w 2008 rolą Rosy w operze Don Bucefalo A. Cagnoniego podczas Valle d’Itria International Festival we Wloszech. Jej repertuar obejmuje zarówno dzieła solowe, jak i kameralne. Angelica regularnie występuje z towarzyszeniem różnych zespołów w całej Europie. Obecnie mieszka w Londynie, zajmuje się nauczaniem.

FRANCESCO GIRARDI uzyskał dyplom w klasie fletu w Konserwatorium w Bari w 1975 roku. W tym samym czasie został nauczycielem w tej uczelni. Wykształcenie uzupełniał podczas kursów mistrzowskich u takich uznanych współczesnych flecistów, jak: A. Marion, A. Nicolet, P. L. Graf. Nagrywał dla Italian State TV (RAI). W latach 1976-1991 pracował w Orkiestrze Symfonicznej w Bari pod kierunkiem znanych dyrygentów: Rota, Oren, Ferro, Franci, Gusella, Friedeman, Delman, Neuhold, Giovaninetti, Martinotti, Marvulli, Previtali, Prost, Berio, Rossi. Pracował także w Orkiestrze Symfonicznej Petruzelli, koncertując we Włoszech oraz za granicą. Posiada szeroki repertuar, który obejmuje również dzieła współczesne, specjalnie jemu dedykowane. W ostatnich 30 latach jest bardzo aktywnym solistą oraz kameralistą, koncertuje we Włoszech, Austrii, Francji, Szwajcarii, Norwegii, a także Hiszpanii.

PIERLUIGI CAMICIA naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. Studiował w Konserwatorium w Bari u wybitnego profesora Nino Roty. W 1962, jako dziesięciolatek, zdobył pierwszą nagrodę w prestiżowym konkursie ENAL w La Spezii. W wieku dwudziestu jeden lat wygrał konkurs fortepianowy we Włoszech Città di Treviso, zdobył również wiele nagród na konkursach im. Busoniego i Chopina. Na swoim koncie ma koncerty z orkiestrami prowadzonymi m.in. przez: Gabriele Ferro, Samuela Friedmanna, Waltera Proosta w najważniejszych ośrodkach muzycznych we Włoszech. Artysta często występuje również jako muzyk kameralista. W 1982 roku nawiązał współpracę z wiolonczelistą Michaelem Flaksmanem, z którym nagrał płytę z muzyką Gabriela Fauré. Duet ten pojawia się na wielu festiwalach w Europie i Stanach Zjednoczonych. Artysta był dyrektorem Tito Schipa State Conservatory of Music w Lecce (Włochy) oraz dyrektorem artystycznym zespołu Camerata Musicale Salentina. Prowadzi kursy mistrzowskie w zakresie gry na fortepianie oraz muzyki kameralnej w wielu krajach Europy (Włochy, Niemcy, Chorwacja, Francja) oraz w USA (Cleveland, Salt Lake City, Fresno, Arlington). Nagrywał dla takich wytwórni jak Bongiovanni, Abegg i Quintieri.

Na koncert zapraszamy 6 lipca o godzinie 18.30 do Filharmonii Świętokrzyskiej.

Tekst: Urszula Sokołowska - FŚ

"O sole mio" – zajęcia z klasycznej emisji głosu w WDK

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach ma wyjątkową, unikatową ofertę dla pasjonatów śpiewania –...

Potrzeba tysiąc statystów do filmu „Znak sprzeciwu”

Krakowska grupa Rafael Film poszukuje statystów do filmu „Znak sprzeciwu” przedstawiającego...

Dziecięca Estrada Folkloru

Wojewódzki Dom Kultury im. J. Piłsudskiego wraz ze Starostwem Powiatowym w Kielcach organizują...

"Integrująca Gala Tańca” w KTT

Kielecki Teatr Tańca zaprasza na "Integrującą Galę Tańca", która odbędzie się 11 stycznia o...

Sylwester w Teatrze im. Stefana Żeromskiego

W Sylwestra w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach będzie można obejrzeć dwa spektakle:...

Sylwester w Kielcach – wystąpi Baranovski

Baranovski będzie gwiazdą tegorocznego Sylwestra Miejskiego, który odbędzie się na kieleckim...

VIII Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek „Nocy niepojęta” w Kałkowie Godowie

W pierwszą sobotę stycznia w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski Pani Ziemi...

20-lecie Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru im. Stefana Żeromskiego Loża 3 w Kielcach

Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru im. Stefana Żeromskiego Loża 3 w Kielcach obchodzi w tym roku...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 66 192 636
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności