Artysta był twórcą mistrzowskich, oryginalnych kompozycji symbolicznych o niezwykle różnorodnej tematyce i maestrii ołówkowo-kredkowej (patriotyczne, społeczne, chrystologiczne, wizyjne, literackie) oraz pastelowych i ołówkowych erotyków o niezwykle szerokiej tematyce. Po licznych mniejszych prezentacjach artysty w regionie i Polsce, muzeum zaprezentuje kompletną wystawę jego dzieł, z pokazem warsztatu pracy w oparciu m.in. o kolekcję kilkuset prac ze zbiorów muzeum i polskich kolekcji publicznych oraz prywatnych. Na wystawie pokazane zostaną najciekawsze, nieznane i rzadkie prace artysty.
Artysta jest autorem głośnych, wówczas skandalizujących, ilustracji do skonfiskowanej w 1938 powieści „Motory Emila” Zegadłowicza. Od lat 60. cenią go kolekcjonerzy i znawcy na całym świecie po wystawach jego prac w zachodniej Europie i Stanach Zjednoczonych. W 1981 roku opublikował swoje wspomnienia „Na jawie”.
Ekspozycja „Wielka retrospektywa. Wystawa prac Stefana Żechowskiego” będzie prezentowana do 11 listopada. Kuratorem ekspozycji jest Iwona Rajkowska z Działu Sztuki Współczesnej MN.