Niedziela, 28 czerwca 2026 - Florentyny, Ligii, Leona

"Bodzentyn. 1 czerwca 1943 rok" A A A

Wystawa została poświęcona historii miasta w okresie II wojny światowej oraz zaangażowaniu jego mieszkańców w walkę zbrojną i konspiracyjną, w latach 1939-1945. Przewodnim tematem wystawy jest pacyfikacja Bodzentyna dokonana przez oddziały niemieckie 1 czerwca 1943 roku. W tym dniu, na terenie Zagrody Czernikiewiczów, oddziały niemieckiej żandarmerii pod dowództwem Alberta Schustera zamordowały 39 mieszkańców Bodzentyna, podejrzanych o udział w organizacjach niepodległościowych. Zwłoki pomordowanych zostały pochowane obok zagrody. W kwietniu 1945 roku, po ekshumacji, zostały przeniesione na cmentarz parafialny w Bodzentynie. Obecnie obok zagrody, na terenie której oddziały niemieckie przeprowadzały egzekucje mieszkańców Bodzentyna, znajduje się pamiątkowa tablica, upamiętniająca te tragiczne wydarzenia.

Na wystawie eksponowane są oryginalne zdjęcia i dokumenty, pochodzące z kolekcji prywatnych oraz zasobu Archiwum Państwowego w Kielcach, Bundesarchive, Instytutu Yad Vaschem, Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej, Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach oraz materiały znajdujące się w zbiorach Muzeum Wsi Kieleckiej.

Źródło: Muzeum Wsi Kieleckiej

FILMY

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 76 482 934
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności