W Busku-Zdroju 27 czerwca rozpoczyna się XX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny, który poświęcony jest pamięci Krystyny Jamroz - operowej śpiewaczce, wywodzącej się z Buska-Zdroju.
-Niewiele jest w Polsce miast, w których tak honoruje się artystów, jak w Busku-Zdroju. Jest to obecnie najlepszy festiwal muzyczny w Polsce, który jest festiwalem bardzo różnorodnym.” – mówi Adam Czopek, dziennikarz i publicysta, od lat związany z Festiwalem im. Krystyny Jamroz, autor publikacji na temat śpiewaczki. Przed festiwalem ukazała się jego książka „Krystyna Jamroz – życie dla sceny”. Jest to już drugie wydawnictwo poświęcone tej artystce. Sześć lat temu wydana została książka „Krystyna Jamroz - wielka dama polskiej opery” autorstwa Adama Czopka. Z okazji jubileuszu ukaże się „Historia dziewiętnastu festiwalu”, której autorem jest również Adam Czopek.
Festiwal od lat gromadzi całą plejadę wybitnych gwiazd i zespołów, światowej sławy muzyków, dyrygentów i śpiewaków z kraju i zagranicy. Impreza ma już wiernych sympatyków i słuchaczy, którzy co roku odwiedzają Busko-Zdrój.
-Ranga festiwalu jest wyjątkowa, więc należało włączyć się w promocję wydarzenia oraz miasta – twierdzi Waldemar Sikora, burmistrz Buska-Zdroju.
Rozpoczęła się akcja promocyjna festiwalu. Relacje z wydarzeń zobaczymy 28 czerwca w godzinach od 8.00 do 10.30 w programie „Pytanie na śniadanie” (Program II TVP) oraz 29 czerwca w godzinach 8.00-15.00 w TVP Info.
Podczas XX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz po raz pierwszy zostanie przyznany tytuł honorowego obywatela miasta. Tytuł ten otrzymają Bogusław Kaczyński oraz Artur Jaroń - wieloletni dyrektor festiwalu. Jak co roku w Alei Gwiazd pojawią się kolejne „Słoneczka”, które upamiętnią znaną postać, związaną z tym wyjątkowym świętem muzyki. W tym roku dołączy sopranistka Gwendolyn Bradley z USA, która wystąpi 2 lipca podczas wieczoru muzyki gospel oraz Artur Jaroń – dyrektor festiwalu.
- Przedsięwzięcie jest bardzo duże. Festiwal wydłużył się o dwa dni. Więcej jest też koncertów, łącznie 35. – mówi Robert Dąbal, dyrektor Buskiego Samorządowego Centrum Kultury – organizatora festiwalu.
W programie znajdują się koncerty symfoniczne, kameralne, recitale mistrzowskie, gale operowe, operetkowe, oratoria i koncerty z muzyką lżejszego gatunku. Koncerty festiwalowe nie ograniczają się jedynie do Buska-Zdroju. Odbędą się również w Wiślicy, Staszowie, Chmielniku, Kurozwękach, Pińczowie i Kielcach.