Zapraszamy w czwartek, 5 czerwca, o godz. 17.00 na plac buskiego targowiska oraz w poniedziałek, 9 czerwca, o godz. 17.00 stadion przy ulicy Południowej w Końskich.
Cyrk to widowisko rozrywkowe nawiązujące do tradycji starożytnego Rzymu, gdzie cyrkiem była odkryta budowla z areną, otoczona amfiteatralną widownią, gdzie występowali akrobaci, tancerze i urządzano wyścigi kwadryg. Obecnie sztuka cyrkowa składa się m.in. z pokazów akrobatycznych, ekwilibrystycznych, tanecznych i tresury zwierząt.
W Europie sztuka cyrkowa rozkwitła w średniowieczu, wraz z pojawieniem się wędrownych aktorów - kuglarzy, zwanych też hecarzami. Pokazy odbywały się wówczas na ulicach miast, jarmarkach i festynach. Do wędrownych trup należeli linoskoczkowie, żonglerzy, połykacze ognia, mimowie i komedianci.
Pierwszy stały cyrk w Polsce wybudowała w Warszawie w 1883 Wilhelmina Ciniselli. Rodzina Cinisellich prowadziła cyrk do 1914 r. Po odzyskaniu niepodległości właścicielami cyrków byli Stanisław Mroczkowski i bracia Staniewscy. Po II wojnie światowej powołano Dyrekcję Państwową Cyrków z siedzibą w Łodzi. W 1950 w Julinku powstała baza cyrkowa z zapleczem szkoleniowo-technicznym. W 1967 r. powołano Państwową Szkołę Cyrkową w Julinku, która później zmieniła się w Państwowe Studium Cyrkowe i działa do 1999 roku. Po likwidacji instytucji utworzono Państwową Szkołę Sztuki Cyrkowej w Warszawie.
Źródło:
Państwowa Szkoła Sztuki Cyrkowej w Warszawie