Stosowną uchwałę parlament podjął 24 maja 2013 roku. Data święta oczywiście nawiązuje do częściowo demokratycznych wyborów przeprowadzonych w PRL ćwierć wieku temu na skutek uzgodnień zawartych przy tzw. Okrągłym Stole.
"Wybory 4 czerwca, choć tylko częściowo demokratyczne, były wolne naprawdę: niesfałszowane, nieokupione represjami. Ich wynik ujawnił realny układ sił w społeczeństwie. Doprowadził do głębokich zmian. Zwyciężyła solidarna decyzja milionów Polaków. Zwyciężyła wspólnota!" - napisał prezydent RP Bronisław Komorowski w swoim apelu nawołującym do organizowania i uczestnictwa w obchodach czerwcowego Święta Wolności.
Punktem kulminacyjnym ostrowieckich uroczystości ma być koncert Zespołu Reprezentacyjnego (na zdjęciach), który odbędzie się w niedzielę 8 czerwca o 20.00 w amfiteatrze. Poprzedniego dnia (sobota 7 czerwca) w tym samym miejscu o 16.00 rozpocznie się koncert przyjaźni z udziałem młodzieży z Ostrowca Świętokrzyskiego i Białej Cerkwi na Ukrainie. Po koncercie w galerii fotografii MCK odbędzie się spotkanie z aktywnymi uczestnikami wydarzeń sprzed 25 lat i premiera filmu dokumentalnego z ich udziałem. W realizacji obrazu pt. "Skąd przyszliśmy, gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy" wzięli udział byli działacze Ostrowieckiego Komitetu Obywatelskiego z 1989 roku - ksiądz prałat Tadeusz Lutkowski, Jarosław Baranowski i Kazimierz Skręt oraz poseł tzw. sejmu kontraktowego z Ostrowca Świętokrzyskiego, wybrany w drugiej turze czerwcowych wyborów z listy PZPR Sławomir Kopański.
Tekst: Norbert Zięba - MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim