Portrety dzieci nie należały w ciągu wieków do popularnych tematów malarskich. Dzieci często umierały w niemowlęctwie, uzyskując osobowość dopiero po osiągnięciu siedmiu lat. Zmiany w spojrzeniu na wartość dziecka zapoczątkowane zostały przez sobór trydencki, później w pismach Jeana Jacquesa Rousseau i teorii Sigmunda Freuda, utożsamiającej kobietę z matką. W kręgach dworskich portrety dzieci spotykane są w XVII i XVIII wieku, schematyczne wizerunki na epitafiach i obrazkach wotywnych od XVII wieku, a częstsze, często psychologiczne i liryczne przedstawienia dopiero w wiekach XIX i XX.
W zbiorach kieleckich znajduje się kilkanaście interesujących portretów dziecięcych, o formie alegorycznej, reprezentacyjnej i kameralnej. Do najbardziej interesujących należą prace pędzla Aleksandra Kotsisa, Józefa Podkowińskiego, Józefa Pankiewicza i Stanisława Wyspiańskiego znajdujące się w muzealnej galerii.
Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza 1 czerwca o godz. 12.00 do Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach na kolejny wykład z cyklu „Niedziela w muzeum”. Spotkanie na temat portretów dziecięcych znajdujących się w muzealnej galerii dr poprowadzi dr Anna Myślińska. Wstęp wolny.
Źródło: MN