Ruch ludowy na Kielecczyźnie posiada wieloletnią tradycję. Aktywność ludowców w okresie międzywojennym sprzyjała wychowaniu wsi w duchu patriotycznym i obywatelskim. Po wybuchu II wojny światowej region ten zajmował czołowe miejsce w kraju pod względem działalności konspiracyjnego ruchu ludowego. Tworzono tu zręby organizacji politycznych i zbrojnych, podejmowano inicjatywy propagandowe, społeczne, samopomocowe, i oświatowe.
Ekspozycja przygotowana została w oparciu o dokumentację fotograficzną i materiały archiwalne ze zbiorów Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Archiwum Dokumentacji Mechanicznej w Warszawie, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach, Archiwum Państwowego w Kielcach, Archiwum zakładu Historii Ruchu ludowego w Warszawie, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego Oddział w Sandomierzu, Fundacji Pomnik-Mauzoleum w Michniowie oraz ze zbiorów prywatnych Janiny Grajewskiej, Mariana Niedzieli i Marcina Sołtysiaka.
Na wernisaż zapraszamy 27 maja o godzinie 18:00 do Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury. Otwarcie wystawy rozpocznie prelekcja jej twórczyni - Marzeny Grosickiej.
Źródło:
Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury