Wtorek, 19 listopada 2024 - Elżbiety, Faustyny, Pawła

Inauguracja Dni Oskara Kolberga w FŚ A A A

Uroczystości związane z obchodami Roku Kolberga w FŚ mają zatem na celu przypomnienie postaci i dzieła niezwykłego twórcy, który ze swojej pasji uczynił drogę życiową. Konstruując jednak program Dni Oskara Kolberga, organizatorzy chcieli odnieść nie tylko do dorobku naszego patrona, lecz także do twórczości kompozytorów żyjących w jego epoce oraz sposobu, w jaki nasze dziedzictwo postrzegają artyści działający współcześnie.

Nie do przecenienia jest dzieło życia wielkiego badacza muzyki i kultury ludowej, a także kompozytora – Oskara Kolberga. Był synem pochodzącego z Prus Juliusza Kolberga oraz Karoliny Mercoeur urodzonej pod Warszawą, ale mającej korzenie francuskie. A jednak mały Oskar niepospolitą miłość do Polski i szczególnie jej kultury wyniósł z domu rodzinnego.
Urodziłem się w miasteczku Przysusze, (...) na rynku polskim - bo są tam trzy rynki: polski, żydowski i niemiecki(...). Pamiętam, żem miał mamkę Zuskę wieśniaczkę, która mi ciągle nad kołyską wyśpiewywała…. Później była Warszawa i edukacja w Liceum oraz pobieranie nauki gry na fortepianie, m.in. u J. Elsnera, następnie studia muzyczne w Berlinie, a w niedalekiej przyszłości zdawała się rysować - kariera kompozytorska. Zwrot nastąpił w latach trzydziestych, kiedy to młody Kolberg, w gronie znamienitych kolegów, począł wyprawiać się w okolice Warszawy, by zapisywać zasłyszane tam melodie ludowe i pieśni. Odtąd poświęcił się całkowicie badaniom folkloru. Niestrudzenie przemierzał rozdarte zaborami ziemie i skrzętnie notował ludowe pieśni, zwyczaje i obrzędy, ratując od zapomnienia ową część spuścizny, którą romantycy nazywali „polską duszą”.

Cykl koncertów zainauguruje recitalem wokalnym, który wypełnią delikatne, jak z mgły utkane romantyczne pieśni. Obok utworów bohatera Dni, pisanych do wierszy popularnych poetów, m.in. Stefana Witwickiego i Bohdana Józefa Zaleskiego, usłyszymy także kilka pieśni Fryderyka Chopina z tak znaną, jak Precz z moich oczu do słów Mickiewicza, i dwie z cyklu pieśni S. Niewiadomskiego. W koncercie wystąpi Iwona Kowalkowska – sopran i Wojciech Maciejowski – tenor, a towarzyszyć im będzie na fortepianie Andrzej Tatarski.

Iwona Kowalkowska jest laureatką m.in. „Un Premier Prix à l'Unanimité Alec félicitations du jury au Concours International de Chant degré superieur UFAM” w Paryżu (2004). Artystka często występuje poza granicami kraju (Korea Płd., Niemcy, Holandia, Anglia). Obecnie zajmuje się uprawianiem muzyki kameralnej. Na swoim koncie ma dokonane w 2008 nagranie płytowe pieśni Niewiadomskiego Słonko.

Wojciech Maciejowski – w przeszłości solista Poznańskiego Chóru Chłopięcego – jest absolwentem Wydziału Wokalno-Aktorkiego Akademii Muzycznej w Poznaniu. Współpracuje z teatrami operowymi w kraju oraz za granicą.

Znany już publiczności kieleckiej Andrzej Tatarski występuje jako solista i kameralista, a w jego zróżnicowanym i rozległym repertuarze znaczącą rolę odgrywają utwory kompozytorów polskich XIX i XX wieku.

Całość zepnie słowem Janina Tatarska – muzykolog, redaktor naukowy w Wydawnictwie Akademii Muzycznej w Poznaniu, organizator konferencji naukowych, badacz polskiej kultury muzycznej XIX i XX wieku.

W przerwie koncertu odbędzie się otwarcie bardzo interesującej wystawy planszowej Muzeum Wsi Radomskiej pt. OSKAR KOLBERG (1814-1890). Kompozytor. Folklorysta. Etnograf, której dokona dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej – Zbigniew Skuza. Nastąpi także promocja albumu o Kolbergu pióra Katarzyny Markiewicz, który zareklamuje dr Justyna Górska-Streicher – etnograf muzeum.

Na zakończenie wieczoru odbędzie się degustacja produktów należących do Sieci DZIEDZICTWO KULINARNE ŚWIĘTOKRZYSKIE.

Na koncert zapraszamy 30 maja o godzinie 19.00.

Tekst: Urszula Sokołowska - FŚ

Uroczysty koncert z okazji 25-lecia zespołu Strauss Ensemble

9 listopada 2024 r. w sali Teatralnej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach odbył się uroczysty,...

Konkurs „Ach, świętokrzyskie czaruje” rozstrzygnięty

Poznaliśmy laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Ach, świętokrzyskie czaruje”. W...

I Świętokrzyski Jarmark Bożonarodzeniowy w Kielcach

Stoiska ze świątecznymi ozdobami, degustacje potraw regionalnych, występy artystyczne, zabawy i...

Europejski Dzień Kina Artystycznego 2024 w kinie Fenomen

Kino Fenomen działające w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach zaprasza do wspólnego świętowania...

Listopadowa giełda kolekcjonerska w WDK

W najbliższą sobotę – 9 listopada – w godz. 7.00–13.00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach...

„Kim tak naprawdę jesteśmy?” – „Matrioszka” w Kieleckim Teatrze Tańca

W sobotę, 19 października na Małej Scenie Kieleckiego Teatru Tańca odbyła się premiera spektaklu...

Zmiana warty w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

Michał Kotański odchodzi z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Stanowisko dyrektora będzie...

Narodowe Święto Niepodległości w WDK – koncert patriotyczny "Niepodległe piosenki"

11 listopada w sali Teatralnej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach wystąpi Warszawska Orkiestra...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 65 360 415
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności