Podczas spotkania poświęconego Jagiellonom można będzie zobaczyć zarówno najciekawsze miejsca w stolicy gminy, jak i miejsce po niezachowanym zamku.
– Cofniemy się do złotego wieku rozwoju nowokorczyńskich osad. Zwiedzanie rozpoczniemy na Rynku, który przed wiekami był sercem Nowego Miasta Korczyna. Osada ta była przez długie lata najważniejsza na znacznym odcinku królewskiego traktu, pomiędzy Krakowem a Sandomierzem. W dzieciństwie mieszkał w niej słynny kronikarz Jan Długosz. Naszymi głównymi bohaterami będą jednak Jagiellonowie, którzy podróżowali całym traktem, łączącym stolice Polski i Litwy, a więc Krakowem i Wilnem. Ich poczet rozpocznie oczywiście Władysław Jagiełło, który w szczególny sposób upodobał sobie miejscowy zamek. Dlatego oprócz zwiedzania imponujących świątyń w Nowym Korczynie zaplanowaliśmy też odkrywanie Podzamcza – mówi Bartosz Tratkowski, prezes Fundacji „Via Jagiellonica”, a zarazem przewodnik turystyczny po „Szlaku Jagiellońskim” w R.P.
„Dzień Jagielloński” w Nowym Korczynie w dniu 24 maja br. rozpocznie się o godz. 15.00 na Rynku. Impreza ta zaplanowana jest na 2–3 godziny. Nieco wcześniej rozpocznie się pierwsze w historii szkolenie przewodnickie na Gminę Nowy Korczyn.
– Cenne dziedzictwo kulturowe nowokorczyńskich osad, które odwiedzali zarówno królowie, jak i inni znakomici goście, predysponuje je, do uczynienia z tego terenu popularnego miejsca wizyt turystycznych. Niestety przez wiele powojennych lat, brak było na terenie gminy wyspecjalizowanych przewodników, ale sytuacja ta zmienia się. Jesteśmy już po kursie i egzaminie na cały „Szlak Jagielloński” w granicach Polski, obejmujący m.in. Nowy Korczyn. Teraz zaś rozpoczynamy na miejscu szkolenie na całą Gminę, przeznaczone dla jej mieszkańców. Jest to związane zarówno z tzw. deregulacją przewodnicką, jak i budową oferty Parku Osad Gościnnych „Via Jagiellonica”. Zaczynamy więc od oferty przewodnickiej, a zamierzamy zakończyć na interaktywnej ekspozycji – mówi Janusz Kopaczek, prezes Organizacji Turystycznej „Szlak Jagielloński”, realizującej szkolenie przewodnickie oraz sprawującej patronat nad „Dniami i Nocami Jagiellońskimi”.
Udział w imprezach Fundacji „Via Jagiellonica” jest odpłatny. Mieszkańcy miast i gmin przynależących do Organizacji Turystycznej „Szlak Jagielloński” mogą liczyć na 10-procentowe zniżki (zarówno w Nowym Korczynie, Lublinie, jak i innych miejscowościach traktu krakowsko-wileńskiego), członkowie organizacji na 40-procentowe, a uczestnicy szkoleń przewodnickich realizować będą przewidziany program bezpłatnie.
Dodatkowe informacje o ofercie Fundacji „Via Jagiellonica” zamieszczone są na portalu internetowym: www.szlakjagiellonski.pl, w zakładce „Dni i Noce Jagiellońskie”. Uzyskać je można również kontaktując się z Centrum Obsługi Turystycznej „Via Jagiellonica” w Lublinie: od poniedziałku do piątku w godz. 8-16 przy ul. Skłodowskiej 3/15, tel. (81) 441-11-18.
Na zdjęciu: Synagoga w Nowym Korczynie, według miejscowej tradycji wzniesiona z budulca po zamku. Fot. Janusz Kopaczek
Tekst: Bartosz Tratkowski
Fundacja "Via Jagiellonica"