Wtorek, 19 listopada 2024 - Elżbiety, Faustyny, Pawła

„Ptaki. Od archeologii do fotografii cyfrowej” A A A

Fotografie Tomasza Skorupki ukazują fascynujący świat ptaków. Oprócz barwnych kadrów współczesnych gatunków ptaków, na planszach przedstawione zostały zagadnienia związane z obecnością i znaczeniem ptaków na przestrzeni różnych epok pradziejowych oraz czasów historycznych.

W pradziejach ptaki były nie mniej popularne i dla wielu twórców stanowiły źródło inspiracji, ich wizerunki lub figurki umieszczano m.in. na skałach, narzędziach i biżuterii, na naczyniach codziennego użytku i takich, które wykorzystywano podczas rytualnych obrzędów. Pierwsze znane wizerunki tych skrzydlatych istot pochodzą z paleolitu, w jaskini Lascaux we Francji jeden z rysunków przedstawia zabitego człowieka, bizona oraz właśnie ptaka. Na terenie ziem polskich w neolicie i we wczesnej epoce brązu przedstawienia ptaków pojawiają się niezwykle rzadko, częściej znaleźć można ich kości w grobach lub na osadach. Dopiero w późnej epoce brązu, od której rozpoczynamy wędrówkę w przeszłość, świat ptaków stworzonych ręką człowieka zaczyna zaskakiwać swym bogactwem i różnorodnością – podkreśla Tomasz Skorupka.

Tomasz Skorupka urodził się w 1967 roku w Poznaniu, gdzie ukończył studia archeologiczne w Instytucie Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Od 1990 roku pracuje w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. Pasjonuje się fotografią przyrodniczą, jest członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody, laureatem konkursów organizowanych m.in. przez Związek Polskich Fotografów Przyrody, Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra” i portal internetowy „foto-ptaki.pl”. W roku 2012 przyznano mu nagrodę Fotografa Roku Okręgu Wielkopolskiego. W konkursie „Wizje Natury 2012” zorganizowanym w ramach VIII Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej zdobył wyróżnienie za diaporamę pt. „W krainie puszczyka uralskiego”, w kolejnym roku wyróżnienie za diaporamę pt. „Rybi król”. Jest autorem kilku wystaw autorskich („Na skrzydłach przeszłości”, 2008; „Skrzydlaci akrobaci”, 2011; „Co w trawie piszczy”, 2012; „Ptaki. Od archeologii do fotografii cyfrowej”, 2013; „Te co skaczą i pełzają…”, 2013), prezentowanych m.in. w Poznaniu, Gdańsku, Krakowie, Częstochowie oraz Wrocławiu. Publikuje fotografie i artykuły poświęcone fotografowaniu oraz ptakom w czasopismach o tematyce przyrodniczej. Jego fotografie znalazły się m.in. w takich publikacjach książkowych, jak: „Ilustrowana encyklopedia ptaków Polski” (Warszawa 2010, wyd. II, 2011) czy też „Obszary Natura 2000 i parki krajobrazowe w województwie wielkopolskim” (Poznań-Toruń 2012). Wydał trzy autorskie kalendarze ścienne na rok 2012, 2013 i 2014 poświęcone: ptakom, owadom i pajęczakom oraz gadom i płazom Wielkopolski. W latach 2011-2013 współorganizator trzech kolejnych edycji Poznańskich Dni Fotografii. Autor prelekcji i pokazów multimedialnych poświęconych ptakom i technikom fotografii przyrodniczej. Czynnie uczestniczy w propagowaniu ochrony przyrody zarówno pośród dorosłych, jak i dzieci i młodzieży (m.in. wykłady, diaporamy i prezentacje w szkołach). Współpracuje z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.

Wystawę można zwiedzać od 16 maja do 29 czerwca 2014 roku.

Źródło: Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

Uroczysty koncert z okazji 25-lecia zespołu Strauss Ensemble

9 listopada 2024 r. w sali Teatralnej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach odbył się uroczysty,...

Konkurs „Ach, świętokrzyskie czaruje” rozstrzygnięty

Poznaliśmy laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Ach, świętokrzyskie czaruje”. W...

I Świętokrzyski Jarmark Bożonarodzeniowy w Kielcach

Stoiska ze świątecznymi ozdobami, degustacje potraw regionalnych, występy artystyczne, zabawy i...

Europejski Dzień Kina Artystycznego 2024 w kinie Fenomen

Kino Fenomen działające w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach zaprasza do wspólnego świętowania...

Listopadowa giełda kolekcjonerska w WDK

W najbliższą sobotę – 9 listopada – w godz. 7.00–13.00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach...

„Kim tak naprawdę jesteśmy?” – „Matrioszka” w Kieleckim Teatrze Tańca

W sobotę, 19 października na Małej Scenie Kieleckiego Teatru Tańca odbyła się premiera spektaklu...

Zmiana warty w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

Michał Kotański odchodzi z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Stanowisko dyrektora będzie...

Narodowe Święto Niepodległości w WDK – koncert patriotyczny "Niepodległe piosenki"

11 listopada w sali Teatralnej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach wystąpi Warszawska Orkiestra...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 65 358 075
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności