Od 1992 roku w skansenie w Tokarni odbywa się impreza pod nazwą "Wytopki ołowiu", która zaznajamia z dawnymi metodami hutnictwa rud metali nieżelaznych. Eksperymentalny wytop ołowiu metodami staropolskimi w piecu wybudowanym według starych sztychów prowadzą naukowcy z Krakowa.
"Wytopki ołowiu” przypominają czasy, gdy region świętokrzyski słynął z poszukiwania i wydobywania rud kruszcowych - przede wszystkim ołowiu i miedzi. Od XIV wieku okolice Chęcin, obfitujące w złoża rud miedzi i ołowiu, stały się ważnym w kraju ośrodkiem górnictwa i hutnictwa metali kolorowych. W związku z wyczerpaniem się pod koniec XVI wieku tutejszych zasobów kopalnictwo rud miedzi przeniosło się do Niewachlowa, Miedzianej Góry oraz Kostomłotów niedaleko Kielc.
W czasie festynu odbywa się pokaz wytopu ołowiu, z którego następnie bite są pamiątkowe medale. Dodatkową atrakcją są występy zespołów artystycznych, wielki kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła ludowego, pokazy lepienia garnków i plecenia koszyków. Goście mogą również spróbować potraw kuchni regionalnej. Metodą „garnek na garnku” zostanie zaprezentowane tradycyjne otrzymywanie smoły drzewnej i pędzenie dziegciu. Będzie te czynna zabytkowa kuźnia z Radoski.
Zapraszamy do Parku Etnograficznego w Tokarni 11 maja w godzinach od 12.00 do 18.00.