Uwielbienie słuchaczy zyskała nie tylko za wartości artystyczne, ale także, a może przede wszystkim – za „kombinacją naiwności i wzniosłości, prostoty i wielkiego wyrafinowania” – jak wyraził się w komentarzu do koncertu Kacper Miklaszewski. Cztery części Symfonii radości (to jeszcze inna jej nazwa) skrzą się humorem i radością, choć nie brak w niej momentów dramatycznych. Finał rozpoczyna się recytatywem instrumentów, by po recytatywie głosu tenorowego w pewnej chwili wybuchnąć: „O radości, iskro Bogów, córo elizejskich pól...” – słowami Schillerowskiej Ody. Genialny kompozytor nie mógł przewidzieć, że ostatnia część Symfonii w wersji instrumentalnej stanie się hymnem Unii Europejskiej, zaś rękopis dzieła UNESCO umieści w 2001 roku na liście Pamięć świata.
W 10. rocznicę radosnego dla nas dnia – przyjęcia Polski do rodziny europejskiej – Filharmonia Świętokrzyska postanowiła włączyć się do ogólnokrajowych obchodów i zorganizować uroczysty koncert. Nasze przedsięwzięcie Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju wpisało na listę wydarzeń kulturalnych uświetniających owe uroczystości, zaś Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przysyła na tę okazję prestiżową wystawę pod nazwą Fundusze unijne – nowa przestrzeń dla kultury. W ten sposób, jako jedyni w regionie świętokrzyskim, będziemy promowani przez Ministerstwo pod wspólną marką 10-lecia PL w UE.
Nie zabraknie wzruszeń tego wieczoru w naszej Filharmonii, gdy czworo znakomitych solistów, Chór Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Jacka Rogali. wykona IX Symfonię Ludwiga van Beethovena.
Filharmonia Świętokrzyska zaprasza 25 kwietnia o godz. 19.00.
Tekst: Urszula Sokołowska - Filharmonia Świętokrzyska