Premiera „Popiołów” Andrzeja Wajdy odbyła się 25 września 1965 roku. Film wywołał gorącą dyskusję wśród historyków i literaturoznawców, otworzył ówczesny festiwal w Cannes, co było dla polskiego kina sytuacją bez precedensu. Reżyser pierwotnie zamierzał obsadzić w filmie znanych i doświadczonych aktorów, ostatecznie postawił na młodych i nieznanych. Z nich zdecydowanie na pierwszy plan wybił się grający Rafała Olbromskiego - Daniel Olbrychski, dla którego był to znakomity początek wspólnej pracy z Andrzejem Wajdą. Zdjęcia do filmu trwały rok. Pół wieku później, po rekonstrukcji cyfrowej, odbyła się 26 lutego w Warszawie premiera filmu „Popioły”. Teraz film będziemy mogli obejrzeć w Muzeum Wsi Kieleckiej. Pokaz odbędzie się w zabytkowym spichlerzu z Rogowa.
Z okazji 150. rocznicy urodzin Stefana Żeromskiego rozpoczyna się w naszym województwie projekt pod nazwą „150 x Żeromski – sztafeta literacka”, podczas którego będą odbywały się w różnych instytucjach, szkołach, placówkach kultury wydarzenia związane z autorem „Popiołów”. Zaczynamy 4 maja w Muzeum Wsi Kieleckiej od projekcji filmu Andrzeja Wajdy oraz spotkania z twórcami i aktorami związanymi z filmem. Do Muzeum Wsi Kieleckiej przyjadą Andrzej Seweryn, Joanna Trzepiecińska, Leszek Teleszyński, Jan Nowicki i Krzysztof Globisz. Aktorzy będą czytać fragmenty utworów Stefana Żeromskiego. Podczas imprezy odbędą się również konkursy poświęcone pisarzowi.
Wszystkie ciekawostki i informacje o wydarzeniach będziemy zamieszczać na stronie Portalu Informacji Kulturalnej w zakładce „150 x Żeromski – sztafeta literacka”.