Inicjatorem konkursu, który odbywa się cyklicznie jest Parlamentarny Zespół ds. Dzieci. Do tej pory nie było edycji w województwie świętokrzyskim. Organizatorem przedsięwzięcia w naszym regionie jest Artur Gierada, poseł na Sejm RP. Współorganizatorzy to Wojewódzki Dom Kultury im. J. Piłsudskiego i Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego.
W akcji wzięli udział wychowankowie przedszkoli, uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz podopieczni placówek opiekuńczych. Przedmiotem konkursu były prace plastyczne i literackie, których tematem były wizje Polski w 2050 roku.
Prace plastyczne, jakie napłynęły na konkurs, wykonane zostały w dowolnej technice - to obrazy, rysunki, grafiki, kolaże, wyklejanki, rzeźby i instalacje. Prace literackie to zarówno wiersze, jak i opowiadania, eseje, wywiady i reportaże. W pracach plastycznych jury oceniało oryginalność, samodzielność, staranność i stopień opanowania danej techniki. Prace literackie oceniane były pod względem twórczego charakteru utworu, samodzielności, oryginalności oraz poprawności językowej.
Uczestnicy rywalizowali w następujących kategoriach wiekowych:
I - Przedszkole - prace plastyczne
II - Szkoła podstawowa - klasy I-III - prace plastyczne i literackie
III - Szkoła podstawowa - klasy IV-VI - prace plastyczne i literackie
IV - Szkoła ponadpodstawowa - prace plastyczne i literackie
Jurorami okręgowego etapu konkursu „Moja Polska w 2050 roku” byli: Joanna Gergont (Radio Kielce), Alina Janusz (Gazeta Wyborcza), Grzegorz Bień (Kuratorium Oświaty), Andrzej Kazanowski (TV Świętokrzyska), Jarosław Machnicki (Wojewódzki Dom Kultury), Stanisław Wróbel (Echo Dnia), Artur Gierada (poseł na Sejm RP).
Do etapu ogólnopolskiego jury wybrało pięć najlepszych prac - trzy plastyczne i dwie literackie. Autorkami zwycięskich dzieł plastycznych są Natalia Madejska ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Skarżysku-Kamiennej oraz Inga Pietrzykowska i Aleksandra Jaś z Gimnazjum nr 1 im. Stefana Żeromskiego w Piekoszowie. Dwie wybrane prace literackie to wiersz „Spotkanie z klonem” Wioletty Korby z IV LO im. Hanki Sawickiej w Kielcach oraz wywiad Bartosza Jędrzejczyka ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Cedzynie.
Zwycięskie prace zostaną wysłane do Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci w Warszawie, gdzie specjalne jury wyłoni laureatów na etapie ogólnopolskim. Finał w warszawie odbędzie się 16 maja. Wyróżnieni otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe, a ich prace plastyczne zostaną wystawione w Senacie. Dodatkowa atrakcja będzie wycieczka do Senatu.
Poza najlepszą piątką na etapie lokalnym jury w każdej kategorii wiekowej wyłoniło dodatkowo po pięć najlepszych prac. Uroczyste podsumowanie okręgowego etapu konkursu „Moja Polska w 2050 roku” i wręczenie nagród odbyło się wczoraj, we wtorek, 8 kwietnia, o godz. 11.00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Uroczystą Galę uświetnił występ wokalistek Studia Wokalnego WDK - Ewa Jeske, Anna Zajęcka i Miriam Jakob.