A w ogóle będzie to wieczór wypełniony właściwie samymi przebojami muzyki poważnej. Rozpocznie go po raz pierwszy wykonywana w Kielcach, bogata w emocje Sonata D-dur Franciszka Brzezińskiego (1867-1944), znanego bardziej za życia jako prawnika i publicystę muzycznego. Z zachowanych do dzisiaj jego niewielu kompozycji Sonata wyróżnia się urodą i oryginalnością. W programie również Polonez koncertowy D-dur op. 4 – wirtuozowskie opracowanie jednego z najpopularniejszych tańców polskich, dokonane przez 17-letniego Wieniawskiego. Subito W. Lutosławskiego, pogodne scherzo, którego tytuł tłumaczyć można jako zaraz, natychmiast, nagle – zaskoczy słuchaczy niespodziewanymi zmianami i ekspresywną melodyką. Dorzucając zaś do tego ognisty taniec z baletu Harnasie Szymanowskiego i czarujący śpiewnością Nokturn Es-dur z op. 9 Fryderyka Chopina, można być pewnym, że będzie to naprawdę niezwykły koncert, w którym jak w kalejdoskopie zmieniać się będą muzyczne nastroje, barwy i rytmy... w mistrzowskim wykonaniu! Akompaniować wybitnemu skrzypkowi będzie Piotr Kopczyński – ulubiony partner estradowy najlepszych młodych solistów w Polsce.
JANUSZ WAWROWSKI
Jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków młodego pokolenia, laureat czołowych nagród wielu konkursów skrzypcowych w kraju i za granicą. Wciąż zachwyca krytyków i publiczność wykonaniem podczas jednego koncertu wszystkich 24 Kaprysów N. Paganiniego. Jego nagranie Kaprysów w 2007 dla wytwórni CD Accord, zdobyło wiele pochlebnych recenzji, m.in. w The Strings Magazine i The Strad, oraz nominację do Fryderyków 2008. Związany jest kontraktem artystycznym z wytwórnią Warner (dawniej EMI), którego pierwszym owocem stała się płyta Aurora, nominowana do Fryderyka 2014. Ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Mirosława Ławrynowicza. Jego mistrzami byli również Yair Kless i Salvatore Accardo. W macierzystej uczelni pracuje jako wykładowca w stopniu doktora. Występował na najbardziej znanych festiwalach i w prestiżowych salach koncertowych świata, jak: Filharmonia Berlińska, Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Victoria and Albert Museum w Londynie, De Doelen Concertgebouw w Rotterdamie, Tel Aviv Music Center, Teatro Teresa Carreῆo w Caracas. Towarzyszyły mu m.in.: Sinfόnica de la Juventud Venezolana Simόn Bolivar, Südwestdeutsche Philharmonie oraz renomowane orkiestry polskie, czeskie i ukraińskie. Współpracował z wybitnymi dyrygentami (Conrad van Alphen, Łukasz Borowicz, Gabriel Chmura, Mykola Diadiura, Agnieszka Duczmal, Arthur Fagen, Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, Tomáš Netopil, Vladimir Ponkin, Antoni Wit). W 2013 Tomasz J. Opałka zadedykował mu swój koncert skrzypcowy L. A. Concerto, którego prapremiery artysta dokonał podczas Festiwalu Prawykonań w Katowicach z orkiestrą NOSPR. Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym międzynarodowych festiwali muzycznych promujących muzykę polską. Gra na współczesnym instrumencie wykonanym przez Wojciecha Topę.
PIOTR KOPCZYŃSKI
Jako kameralista występował z takimi artystami, jak: Katarzyna Budnik-Gałązka, Magdalena Bojanowicz, Andrzej Bauer, Ryszard Groblewski, Wojciech Koprowski, Grzegorz Skrobiński, Janusz Wawrowski. Jest laureatem ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów pianistycznych, m. in Międzynarodowego Konkursu im. Karola Szymanowskiego w Łodzi, Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza. Jako solista i kameralista występował w wielu prestiżowych salach koncertowych w kraju i za granicą, z których wymienić można: Filharmonię Narodową w Warszawie, Filharmonię Łódzką im. Artura Rubinsteina w Łodzi, Studio Koncertowe im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Filharmonię Lwowską, Filharmonię Narodową w Kijowie, Universität der Künste w Berlinie, Studio Koncertowe Polskiego Radia w Katowicach. Doskonalił swoje umiejętności podczas kursów mistrzowskich w kraju i za granicą u takich autorytetów w dziedzinie muzyki, jak: Arie Vardi, Viera Gornostajewa, Alexiej Orlowiecki, John O'Connor, Kevin Kenner. Artysta był stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, ministra kultury i sztuki, a także dwukrotnym laureatem Muzycznego Forum Młodych Austriackiego Forum Kultury w Warszawie. Od 2012 roku jest wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, macierzystej uczelni, którą ukończył w 2008 roku w klasie fortepianu prof. Piotra Palecznego, oraz kameralistyki w klasie prof. Mai Nosowskiej.
Filharmonia Świętokrzyska zaprasza 1 kwietnia o godz. 18.30.
Tekst: Urszula Sokołowska – Filharmonia Świętokrzyska