Pierwszy festiwalowy koncert rozpoczniemy od – jak się wydaje – bardzo aktualnego również dzisiaj utworu Pawła Buczyńskiego, twórcy średniego pokolenia, laureata wielu nagród i wyróżnień na konkursach i festiwalach polskich i zagranicznych, m.in. na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu w roku 1985. Lamento dla recytatora i orkiestry symfonicznej z tekstami Piotra Skargi to kompozycja, której kanwą stały się Kazania sejmowe kaznodziei i pisarza, pragnącego swoimi testami obudzić i poruszyć sumienia senatorów XVI-wiecznej Polski. Druga warstwa utworu – orkiestrowa – oparta jest z kolei na Bogurodzicy. Muzyka ma charakter kontemplacyjny i statyczny, natomiast przekaz słowny jest niezwykle ekspresyjny, co doskonale postarał się oddać Grzegorz Damięcki podczas prawykonania dzieła na koncercie z cyklu Generacje w Studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego - dokładnie rok temu. W tym samym wykonaniu wizjonerski tekst Skargi usłyszymy na naszym koncercie inaugurującym festiwal.
Andrzej Panufnik to tegoroczny bohater Świętokrzyskich Dni Muzyki z racji 100. rocznicy urodzin, którego twórczość – niestety, jeszcze niezbyt dobrze znana w kraju – przewijać się będzie w ciągu całego festiwalowego cyklu. Na początek – wirtuozowski Koncert fortepianowy, zachwycający urodą brzmienia i tryskający radością. Skomponowany tak, aby z chęcią wykonywał go solista, a publiczność z przyjemnością wysłuchała. Swoje pierwsze wykonanie w Polsce utwór miał w 1990 roku podczas Warszawskiej Jesieni. Partię solową wykonała Ewa Pobłocka, towarzyszyła jej Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją kompozytora, który od czasu ucieczki w 1954 roku, był ten jeden raz w Polsce. Rok później już nie żył. W Kielcach utwór usłyszymy w interpretacji Macieja Grzybowskiego, mistrza fortepianu, który swą grą potrafi uwieść nie tylko filharmoniczną publiczność, ale także krytykę.
Zygmunt Noskowski, kompozytor, dyrygent, publicysta muzyczny, jeden z założycieli Filharmonii Narodowej, znany jest głównie z poematu Step. My dzisiaj przypomnimy niewykonywaną dotąd w Kielcach III Symfonię Od wiosny do wiosny napisana w 1903 roku.. Cztery części dzieła noszą nazwy pór roku i obrazują przemiany zachodzące w przyrodzie oraz związane z nimi obyczaje. W ciągu całej muzycznej narracji pobrzmiewają sielskie, liryczne melodie, jak Oj Janie, Janie zielony lub też radosna pieśń dożynkowa czy religijny utwór Kto się w opiekę.
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Piotr Borkowski – dyrygent i pedagog, były dyrektor Filharmonii Olsztyńskiej i Gorzowskiej, obecnie wykłada na University of Suvon.
W przerwie koncertu odbędzie się otwarcie wystaw – Młode talenty 2014 oraz Muzyczne impresje Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach, a także Muzyka polska XX wieku Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Krakowie. Ekspozycje, świetnie korespondujące z festiwalem, już wzbudzają podziw i zainteresowanie wśród wielu widzów.
Zapraszamy do Filharmonii Świętokrzyskiej 28 marca o godz. 19.00.
Tekst: Urszula Sokołowska - Filharmonia Świętokrzyska