Akademia Polskiego Filmu to kurs historii polskiego filmu fabularnego. Powstał z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej we współpracy z Filmoteką Narodową. Filmy prezentowane w ramach spotkań obrazują dorobek polskiego kina fabularnego w szerokim spektrum nazwisk, gatunków i tematów. W marcu ruszył w Kielcach czwarty semestr Akademii Polskiego Filmu.
Czwarty semestr APF to filmy z lat 80. i 90. XX wieku. Ważnymi cezurami historyczno-politycznymi dla tego okresu były dwie daty: 13 grudnia 1981 roku - wprowadzenie w Polsce stanu wojennego oraz 4 czerwca 1989 roku - wolne wybory i odzyskanie przez Polskę niezależności. Oba te wydarzenia wpłynęły również na kształt polskiej kinematografii.
Zajęcia APF odbywają się raz w tygodniu we wtorki o godz. 17.00 w kinie "Fenomen" w Kielcach, składają się z godzinnego wykładu, projekcji filmów oraz spotkania z twórcami. Na najbliższe spotkanie zapraszamy 25 marca. W kinie "Fenomen" zobaczymy film "Przesłuchanie" z 1982 roku w reżyserii Ryszarda Bugajskiego oraz "Nadzór" Wiesława Saniewskiego z 1983 roku. Wykład wygłosi dr Monika Bator z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
Program Akademii Polskiego Filmu dostępny jest na stronie www.akademiapolskiegofilmu.pl/pl/akademia-polskiego-filmu/program-kielce.