Hasło tygodnia brzmi: „Wokół rocznic wybitnych ludzi regionu świętokrzyskiego”. W tym roku bowiem obchodzimy kilka ważnych dla kultury rocznic:
• 175 rocznica urodzin Adolfa Dygasińskiego
• 130 rocznica urodzin Kornela Makuszyńskiego
• 120 rocznica urodzin Jarosława Iwaszkiewicza
• 200 rocznica urodzin Oskara Kolberga
• 110 rocznica urodzin Witolda Gombrowicza
• 430 rocznica śmierci Jana Kochanowskiego
• 150 rocznica urodzin Stefana Żeromskiego
Celem konkursu jest popularyzowanie twórczości wybitnych ludzi związanych z regionem świętokrzyskim, rozwijanie zdolności recytatorskich, zachęcanie uczniów do występów na scenie, prezentacja umiejętności uczniów, uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze oraz integrowanie i nawiązywanie współpracy między placówkami.
Uczestnikami konkursu są uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych z gminy Masłów. Recytatorzy będą oceniani w trzech kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa (klasy I – III), szkoła podstawowa klasy (IV – VI), gimnazjum. Zasady uczestnictwa i kryteria oceny dla wszystkich kategorii wiekowych można znaleźć na stronie Centrum Edukacyjnego "Szklany Dom" - Dworek Stefana Żeromskiego w Ciekotach.
Prezentacje finałowe odbędą się 13 marca o godz. 9.00 w budynku Centrum Edukacyjnego Szklany Dom w Ciekotach. Organizatorzy proszą dyrektorów szkół i nauczycieli o przeprowadzenie eliminacji szkolnych i zgłoszenie do finału 3 najlepszych recytatorów z każdego poziomu nauczania do 7 marca na adres: szklanydom@maslow.pl.
Wydarzeniem towarzyszącym konkursowi będzie wernisaż pokonkursowej wystawy prac plastycznych „Życie i twórczość Stefana Żeromskiego widziane oczami uczniów ze szkół noszących Jego imię”. Organizatorem konkursu było warszawskie Stowarzyszenie im. Stefana Żeromskiego.