Na wystawie zobaczyć będzie można XIX-wieczne malarstwo, grafikę i fotografie, przedstawiające portrety ziemian, polityków, urzędników, ale także szarych obywateli - kupców żydowskich, uczniów czy ulicznych grajków. Eksponaty pochodzą ze zbiorów magazynowych MN w Kielcach.
Niespodzianką dla koneserów fotografii będzie jeden obiekt spoza zbiorów MN w Kielcach. To niemiecki skrzynkowy aparat fotograficzny z II połowy XIX wieku zaprezentowany w rekonstrukcji altany fotograficznej. Eksponat, pochodzący z prywatnych zbiorów Lucjana Rabieja z Nowin, zobaczymy w przeszklonej budowli z odpowiednim oświetleniem. Twórcą aranżacji wystawy, którą charakteryzują żywe akcenty kolorystyczne, łamane ścianki i fototapety, jest Michał Obiedziński.
Podczas konferencji prasowej w MN kurator wystawy, kierownik Działu Rycin MN Marian Gucwa, podkreślił dwie kwestie zawarte w tytule ekspozycji „Portret - zwierciadło duszy. Obraz społeczeństwa polskiego od początku XIX wieku do roku 1914, na przykładzie zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach”. Po pierwsze zwrócił uwagę na to, iż portrecista zawsze najpierw analizuje swych modeli, później wydobywa wszystko, co najbardziej charakterystyczne dla danej osoby i uwiecznia to w swym dziele. Drugą kwestią jest szeroki przekrój warstw społeczeństwa XIX w.
Ekspozycji towarzyszyć będą spotkania tematyczne oraz warsztaty z fotografii i malarstwa. W niedzielę, 23 marca, odbędzie się spotkanie z artystą malarzem Wojciechem Książkiem, który opowie o sztuce portretu.
Na wernisaż wystawy zapraszamy we wtorek, 11 marca, o godz. 18.00. Wystawa będzie prezentowana do 1 czerwca w Pałacu Biskupów Krakowskich.