Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach jest instytucją powołaną 5 marca 1965 roku do prezentowania, promocji i upowszechniania sztuki współczesnej w naszym regionie. Najważniejszą formą realizacji jego statutowych zadań są wystawy i o nie oparta działalność edukacyjno-oświatowa. Zarówno dobór, jak i sposób realizowania wystaw, zależą w dużej mierze od przestrzeni wystawowych i ich infrastruktury, dlatego też cała 49-letnia historia BWA w Kielcach była naznaczona usilnymi staraniami o pozyskanie własnej siedziby i galerii, odpowiednio wyposażonych i dostosowanych do prezentacji wszystkich form i dzieł sztuki współczesnej. Pomimo niewątpliwego uroku galerii „Piwnice” przy ul. Leśnej 7, w której od 35 lat BWA realizowało swoją działalność, takie warunki stworzyło jednak dopiero przekazanie mu nowej i nowocześnie wyposażonej siedziby przy ul. Kapitulnej 2.
Działalność w nowej galerii BWA inauguruje wystawą twórczości świętokrzyskich twórców „KAPITAŁ SZTUKI – twórcy/instytucja/kolekcja”. Do wystawy zaproszeni zostali najbardziej aktywni twórczo artyści – ci, którzy organizowali w BWA wystawy indywidualne, brali czynny udział w konkursach „Przedwiośnie” i których aktywność udokumentowana jest ich autorskimi dziełami w Kolekcji Dzieł Sztuki BWA. To w sumie 105 artystów funkcjonujących w środowisku od wczesnych lat powojennych do chwili obecnej - tych nieżyjących i tych nadal czynnych twórczo, dojrzałych i młodych, stojących dopiero na początku swojej drogi artystycznej. Wystawie towarzyszy wydawnictwo - 184-stronicowy album, którym BWA podsumowało efekty prawie półwiecznej współpracy instytucji z artystami świętokrzyskiego środowiska plastycznego. Jest to pierwszy w historii obszerny zarys jego dziejów, bogato ilustrowany reprodukcjami prac – głównie z kolekcji BWA, zawierający noty biograficzne wszystkich artystów oraz ich tłumaczenia na język angielski.
Wystawa inaugurująca uroczyste otwarcie galerii BWA w nowej siedzibie przy ul. Kapitulnej 2 w Kielcach odbędzie się w 10 marca o godz. 18:00. Można ją oglądać do 6 kwietnia.
Źródło: BWA