W zabawie mogą brać udział zespoły, które w swoim repertuarze mają tańce i przyśpiewki ludowe, zespoły śpiewacze wykonujące śpiewki świętokrzyskie oraz soliści. Impreza skierowana jest też do zespołów obrzędowych, które prezentują obrzędy i zwyczaje naszego regionu oraz szkolnych zespołów teatralnych odtwarzających w formie widowiska ludowe zwyczaje i zabawy dziecięce.
Tematyka prezentowanych scenek sięga zawsze do bogatej obrzędowości ludowej, w której występują dzieci. Mogą prezentować tradycyjnych kolędników, przedstawiać topienie marzanny czy zwyczaje andrzejkowe. Kanwą widowisk mogą być także prace gospodarskie, w polu, domu i zagrodzie, w których znaczący udział pełniły dzieci. Widowiska mogą pokazywać również gry i zabawy dziecięce. Strój i rekwizyty na scenie służyć mają odtworzeniu realiów przeszłości. W widowiskach tych niezwykle ważna jest warstwa słowna, wyjaśniająca sens zachowań naszych przodków. Istotna jest również rola tańców w obrzędach.
Aby wziąć udział w konkursie, należy dokonać zgłoszenia do 21 marca na adres: Wojewódzki Dom Kultury, ul. ks. Piotra Ściegiennego 2, 25–033 Kielce. Szczegółowych informacji udzielają instruktorzy z Działu Dziedzictwa Kulturowego WDK, tel.: (41) 365 51 34, (41) 365 51 36.
Na Dziecięcą Estradę Folkloru zapraszamy 6 kwietna, o godz. 9.00 do sali koncertowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Rada Artystyczna powołana przez organizatorów oceniać będzie dobór repertuaru, jego autentyzm i zgodność z regionem, gwarę, stroje ludowe i artystyczny poziom prezentacji