Poniedziałek, 18 listopada 2024 - Klaudyny, Romana, Tomasza

Dzieje miasta ciekawie podane A A A

Podczas spotkania fotograf Antoni Myśliwiec przekazał Muzeum Historii Kielc jedną ze swych prac. Jest to zdjęcie z 1984 r., na którym widzimy fragment ulicy Składowej w Kielcach oraz część istniejącego jeszcze dziś starego budynku. Ekspozycja prac Antoniego Myśliwca „Iluzje i pejzaże” zorganizowana z okazji jubileuszu 40-lecia pracy twórczej artysty, prezentowana była w MHK do 12 stycznia br.

Propozycje Muzeum Historii Kielc na 2014 r.:

Wystawy czasowe

• Od 22 stycznia do 23 lutego w Muzeum Historii Kielc czynna jest wystawa „Powstanie styczniowe w prasie zagranicznej. Ryciny z kolekcji Krzysztofa Kura". Wystawa składa się z ponad 200 oryginalnych rycin pochodzących z czasopism ilustrowanych, które ukazywały się w Europie i Stanach Zjednoczonych w latach 1861-1868. Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany katalog oraz bibliofilskie wydanie 20 reprodukcji rycin zabranych w specjalną tekę. Prezentowane na wystawie sceny z bitew, życie codzienne uczestników powstania, portrety przywódców mają dużą wartość dokumentalną. Wystawa na zakończenie obchodów 150. rocznicy powstania – w sierpniu 2014 roku – zostanie pokazana na Zamku Królewskim w Warszawie.

• „Stefan Artwiński - prezydent Kielc 1934-1939” to tytuł kolejnej ekspozycji, która planowana jest od 19 marca do czerwca. Wystawa prezentować będzie pozyskane przez MHK eksponaty związane z ostatnim przed II wojna światową prezydentem Kielc. Pochodzą one z krakowskiego mieszkania córki Stefana Artwińskiego oraz zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.

• W drugiej połowie roku - od 30 lipca do 31 grudnia - polecamy zbiór „Okruchy historii - kolekcja Stanisława Piotrowicza. Autor wystawy jest kielczaninem. Ekspozycja zaprezentuje zbiór polskich odznaczeń wojskowych, państwowych i organizacyjnych z lat 1914 - 1989. Wystawa nawiązywać będzie do przypadającej w tym roku 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej.

Mała Galeria

Od 17 stycznia do 16 lutego w Małej Galerii Muzeum Historii Kielc można oglądać wystawę malarstwa Przemysława Suligi pt. „Synchronia-struktura". Przemysław Suliga to absolwent Instytutu Sztuk Pięknych UJK w Kielcach. Tworzy w oparciu o różne teorie naukowe, nadając swoim pracom geometryczny charakter.

Od 21 lutego w MG zobaczymy także malarstwo Marka Sabata, od 28 lutego polecamy rysunek i grafikę Mateusza Stradomskiego, o od 29 kwietnia – doroczną wystawę twórczości artystów Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych.

Wystawy plenerowe

W tym roku MHK planuje trzy wystawy planszowe poza instytucją. Będą to „Rynek w Kielcach” (kwiecień), „Z albumów Legionów Polskich” ( maj - czerwiec) oraz „Józef Piłsudski na pomnikach” (lipiec - październik).

Wydawnictwa

W tym roku MHK będzie kontynuować serie wydawnicze „Studia muzealno-historyczne”, „Źródła do dziejów Kielc” i „Biografie kieleckie”. Premierowym wydawnictwem będzie pozycja „Kielce przez stulecia”. Polecamy także zeszłoroczne wydania „Najkrótsza historia Kielc”, Dworek i browar na Krakowskiej Rogatce, zwany dworkiem Karscha” oraz „Biskupi kieleccy”.

Edukacja

Zapraszamy do skorzystania z oferty edukacyjnej Muzeum Historii Kielc, skierowanej zarówno do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, jak i liceów. Polecamy lekcje i warsztaty, a także spotkania dla dorosłych, pasjonujących się historią miasta. Nowością, jaką planuje wprowadzić MHK, będą transmisje spotkań z Muzeum Narodowego w Krakowie za pomocą Skype'a.

Na listopad Muzeum Historii Kielc wraz z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego i Archiwum Państwowym planują kolejną konferencję naukową poświęconą dziejom naszego miasta.

„Wózek z historią”

W tym roku kontynuowany będzie cykl spotkań zatytułowanych „Wózek z historią”. Polecamy tematy: „Krakowska Rogatka”, „Stadion Leśny”, „Białogon – huta i osada”, „Kieleckie bary mleczne”, „Wokół wzgórza Telegraf”, „Pakosz – miasteczko pod miastem.

Najbliższe spotkania z cyklu „Wieczór w muzeum”

• 5 lutego – „Kieleccy biskupi”
• 19 lutego – „Kieleckie rody rzemieślnicze: od bryczki do walca drogowego”
• 5 marca – „Kieleccy wojewodowie”
• 19 marca – „Kielecka palestra”
• 2 kwietnia – „Kieleckie rody rzemieślnicze”
• 16 kwietnia – „Ulice, ulice: niewesoła ulica Wesoła”
• 30 kwietnia – „Kielecka generalicja”
• 14 maja – „Pitaval kielecki – dwudziestolecie międzywojenne”
• 28 maja – „Teatry i teatrzyki”
• 4 czerwca – „Uszyć, załatać, podzelować – wspominki z czasów rękodzieła”
• 18 czerwca – „Przemysł wojenny i produkcja na rzecz wojska w Zagłębiu Staropolskim 1918-1939”

Najbliższe propozycje muzeum

Obecnie w MHK rusza feryjna oferta, z którą można zapoznać się na stronie internetowej placówki www.muzeumhistoriikielc.pl.

- W sobotę, 1 lutego, o godz. 10.00 Klub nad Silnicą poleca opowieść Anny Wąsowskiej „Historia z obrączką w tle”.

- W niedzielę, 2 lutego, o godz. 12.00, zapraszamy na spotkanie z autorem wystawy „Powstanie styczniowe w prasie zagranicznej. Ryciny z kolekcji Krzysztofa Kura". Będzie to opowieść o kolekcji i jej najciekawszych eksponatach.

- W poniedziałek, 3 lutego o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie Świętokrzyskiego Towarzystwa Genealogicznego „Świętogen" i wystąpienie Ryszarda Żelaznego pt. „Izabella Czartoryska - jej pasje kolekcjonerskie i sercowe”.

Wszystkie informacje znajda Państwo na stronie internetowej Muzeum Historii Kielc, która dostępna jest już także w angielskiej wersji językowej.

Uroczysty koncert z okazji 25-lecia zespołu Strauss Ensemble

9 listopada 2024 r. w sali Teatralnej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach odbył się uroczysty,...

Konkurs „Ach, świętokrzyskie czaruje” rozstrzygnięty

Poznaliśmy laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Ach, świętokrzyskie czaruje”. W...

I Świętokrzyski Jarmark Bożonarodzeniowy w Kielcach

Stoiska ze świątecznymi ozdobami, degustacje potraw regionalnych, występy artystyczne, zabawy i...

Europejski Dzień Kina Artystycznego 2024 w kinie Fenomen

Kino Fenomen działające w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach zaprasza do wspólnego świętowania...

Listopadowa giełda kolekcjonerska w WDK

W najbliższą sobotę – 9 listopada – w godz. 7.00–13.00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach...

„Kim tak naprawdę jesteśmy?” – „Matrioszka” w Kieleckim Teatrze Tańca

W sobotę, 19 października na Małej Scenie Kieleckiego Teatru Tańca odbyła się premiera spektaklu...

Zmiana warty w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

Michał Kotański odchodzi z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Stanowisko dyrektora będzie...

Narodowe Święto Niepodległości w WDK – koncert patriotyczny "Niepodległe piosenki"

11 listopada w sali Teatralnej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach wystąpi Warszawska Orkiestra...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 65 345 153
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności