W tym roku minie 200 lat od urodzin kompozytora, etnografa i folklorysty (ur. 22 lutego 1814 w Przysusze, zm. 3 czerwca 1890 w Krakowie). dokumentującego kulturę i sztukę ludową swojej przybranej ojczyzny (syn Juliusza - pochodzącego z Niemiec inżyniera-geodety, zasłużonego dla Polski kartografa, i Karoliny Mercoeur mającej korzenie francuskie).
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosił rok 2014 Rokiem Oskara Kolberga, a organizację Biura Obchodów powierzył Instytutowi Muzyki i Tańca. W konkursie na znak Roku zwyciężyła praca Wojciecha Janickiego. Uroczysta inauguracja Roku nastąpi w Przysusze (21 II) i Warszawie (24 II). Minister ogłosił także specjalny program „Kolberg 2014 - Promesa", który ma za zadanie przygotować na cały rok jak największą liczbę przedsięwzięć artystycznych, naukowych, edukacyjnych, dokumentacyjnych oraz popularyzatorskich związanych z postacią i twórczością Oskara Kolberga oraz kulturą i sztuką tradycyjną.
Filharmonia Świętokrzyska złożyła wniosek o dofinansowanie zaplanowanych na 30 maja - 3 czerwca imprez i otrzymała największą liczbę punktów. W czasie pięciodniowego festiwalu zorganizowane zostaną: koncert symfoniczny, koncert familijny, recital wokalny, widowisko folklorystyczne, konkurs kompozytorski oraz wystawa i warsztaty edukacyjne dla dzieci. Przybliżą one mieszkańcom regionu postać oraz dorobek naukowy i artystyczny Oskara Kolberga, widziany z odmiennych perspektyw i prezentowany na tle rodzimej kultury ludowej oraz twórczości najnowszej. Dni będzie wyróżniać interdyscyplinarna formuła łącząca różne dziedziny sztuki i sposoby jej upowszechniania, występy profesjonalistów i amatorów, a także tradycję z nowoczesnością.
Partnerami w tym przedsięwzięciu są: Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i Muzeum im. O.Kolberga w Przysusze, Studio Muzyki Elektroakustycznej Akademii Muzycznej w Poznaniu, Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Kielcach "Radio Kielce" SA, Biuro Innowacji Urzędu Marszałkowskiego.
Źródło: FŚ