Czwartek, 25 czerwca 2026 - Łucji, Witolda, Wilhelma

Sylwester z "Księżniczką czardasza" A A A

Kálmán, obdarzony zmysłem dramaturgicznym, świetnie oddał w Księżniczce… atmosferę salonów austriacko-węgierskich, światka teatrów variétés, realistycznie odmalował postaci tak arystokratów, jak i szansonistek – gwiazd lokali, które nie cieszą się dobrą sławą. Tytułowa księżniczka to Sylvia Varescu, gwiazda czardasza w budapeszteńskim varietes „Orfeum”. Kanwę opowieści stanowią perypetie miłosne Sylvii, zakochanej z wzajemnością w Edwinie, młodym arystokracie, którego rodzina jednak przeznacza na męża hrabianki Stasi. Oszukana i zawiedziona Sylwia postanawia wyjechać do Ameryki. Po powrocie pojawia się na balu w pałacu księstwa Lippert-Weylersheim jako mężatka – hrabina Kancsianu. Nikt z obecnych nie domyśla się, że to tylko mistyfikacja, i nie poznaje w niej dawnej artystki. Podczas balu, na którym mają być ogłoszone oficjalne zaręczyny Edwina i Stasi, rozgrywają się kluczowe dla operetki sceny, a w kulminacyjnym momencie Sylvia wyjawia Edwinowi swą tożsamość i zarzuca mu kłamstwo. Klasyką gatunku jest jednak szczęśliwe zakończenie – akt III przynosi rozwiązanie konfliktu, pogodzenie się zakochanej pary i wiadomość, że matka księcia również w przeszłości była… szansonistką.

W sylwestrowy wieczór Filharmonia Świętokrzyska zaprasza na Księżniczkę czardasza w specjalnie opracowanej wersji estradowej. Autorem opracowania, reżyserem i zarazem odtwórcą jednej z ról jest Jacek Woleński. W partii Sylwii Varescu wystąpi kielczanka – Renata Drozd. Hrabiankę Stasi kreować będzie Anna Leśniewska, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, laureatka wielu konkursów, m.in. IX Konkursu Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców w Radziejowicach 2012, na którym otrzymała wyróżnienie oraz nagrodę specjalną Filharmonii Świętokrzyskiej. W roli księcia Edwina zakochanego w Sylwii wystąpi Oskar Jasiński, który od 2010 roku zbiera słowa uznania za tę kreację w Śląskiej Operetce Kameralnej. Hrabiego Boniego, przyjaciela i opiekuna Sylwii, poznamy w interpretacji Arkadiusza Dołegi – solisty Gliwickiego Teatru Muzycznego.

Zapraszamy 31 grudnia o godz. 18.00.

Tekst: Urszula Sokołowska - Filharmonia Świętokrzyska
Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 76 431 538
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności